Hlavní obsah

ČSA hluboko v minusu. Miliardovou ztrátu chtějí uhradit z budoucích zisků

19. 6. 2014, 17:36 – Praha

České aerolinie (ČSA) uhradí loňskou téměř miliardovou ztrátu z budoucích zisků. Podobným způsobem to společnost učinila již v minulých letech. Po skončení čtvrteční valné hromady to řekl mluvčí dopravce Daniel Šabík. Provoz firmy je ale trvale ztrátový.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Firma byla v zisku 849 miliónů v roce 2012, tehdy si k němu ale dopomohla účetní operací převedením flotily na operativní leasing. Samotný provoz i v onom roce zaznamenal ztrátu, a to v řádu stovek miliónů.

Vloni se letecká společnost propadla do ztráty téměř 923 miliónů korun při tržbách 13 miliard korun.

Podobným způsobem si ČSA vylepšují výsledky hospodaření dlouhodobě. V roce 2010 dopravce vykázal hrubý zisk 76 miliónů korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. O rok později vykázal dopravce výslednou ztrátu 241 miliónů korun před zdaněním, ztráta z provozu letecké dopravy však skončila na 1,16 miliardy korun.

Stát se snaží národního dopravce předat do soukromých rukou. Loni stát prodal 44 procent akcií ČSA společnosti Korean Air za necelých 70 miliónů korun. Dalších 34 procent má po posouzení Evropskou komisí a antimonopolními úřady Ruska, Ukrajiny a Izraele získat soukromý dopravce Travel Service, který využil opce korejské společnosti na nákup zbylých akcií v držení státního Českého Aeroholdingu. Pokud obchod výše uvedené úřady schválí, bude mít český stát v dlouhodobě ztrátovém dopravci jen necelý dvacetiprocentní podíl.

Reklama

Související témata:

Výběr článků