Hlavní obsah

ČEZ skokově zdražil fixovanou elektřinu pro nové zákazníky

8. 10. 2021, 12:27 • Aktualizováno 8. 10. 2021, 14:02

Energetická společnost ČEZ dramaticky zvýšila ceny elektřiny pro domácnosti, které by si chtěly nově zafixovat cenu. Stávajících zákazníků společnosti se zdražení netýká. ČEZ drží asi třetinu trhu s elektřinou v Česku. S cenami pro nově příchozí se tak stává jedním z nejdražších prodejců. Někteří odborníci přitom už před fixací na vysokých cenách varují.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Za kilowatthodinu silové elektřiny se do čtvrtka u dvouletého fixu platilo u nejrozšířenější distribuční sazby D02d v distribuční oblasti ČEZ Distribuce 2,64 Kč. Od pátku je to již 4,30 Kč.

Cena silové složky tak stoupla o 63 procent. U tříleté fixace ode dneška u této sazby platí cena 3,91 Kč, kdežto ještě včera činila 2,60 Kč. Nárůst u silové složky tak činí 50 procent.

Kdy pomine zdražování energií, nelze odhadnout. Fixovat teď se ale může prodražit, říká Šnobr

Ekonomika

U dvouleté fixace při průměrné roční spotřebě 2500 kWh, jak ji u svých zákazníků uvádí samotný ČEZ, je tedy roční rozdíl v platbě 4150 korun a u tříletého fixu 3275 Kč.

Největší distributor v zemi

Distribuční oblast ČEZ zahrnuje většinu republiky vyjma Prahy (distribuční oblast PRE) a jižních Čech a Moravy (distribuční oblast E.ON). I ve zbylých oblastech sazby zdražily, s drobnými rozdíly.

Silová elektřina je jenom část ceny na faktuře spotřebitele – tvoří necelou polovinu. Zbytek tvoří regulovaná složka, v níž je například poplatek na distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje nebo stálá měsíční platba za jistič.

Ceny zemního plynu letos vzrostly už o více než 800 procent

Ekonomika

Podle nového sazebníku tedy od pátku celková cena za elektřinu u dvouletého fixu včetně regulované složky činí 6,47 Kč za kilowatthodinu, když do včerejška to bylo 4,78 Kč. U tříleté fixace se pak platilo 4,74 Kč a v pátek je to již 6,05 Kč.

To ale ještě není konečná cena. K tomu je potřeba připočítat platbu za jistič (závisí na rezervovaném výkonu jističe), příspěvek na obnovitelné zdroje (který je pro všechny domácnosti stejný – 60 haléřů za každou spotřebovanou kWh) a stálou měsíční platbu. Tyto zmíněné platby znamenají u průměrné domácnosti další stokoruny měsíčně navíc.

Většině zákazníků se ale zatím ceny u největšího českého dodavatele nemění. Nejvíce jich má smlouvu na dobu neurčitou, a u té zatím zůstávají ceny stejné jako doposud. Stejně tak zákazníkům s již sjednanými fixními smlouvami zůstávají ceny neměnné.

Reklama

Související články

Výběr článků