Hlavní obsah

Česko uspělo v arbitráži o 2,4 miliardy

30. 4. 2021, 12:32 • Aktualizováno 30. 4. 2021, 13:40

Česká republika uspěla v mezinárodní arbitráži s nizozemskou společností Fynerdale Holdings o zhruba 2,4 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo ministerstvo financí. Spor se týkal údajného pochybení Česka vůči společnosti v souvislosti s obchodem s potravinářským mákem.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Ilustrační foto.

Článek

Společnost Fynerdale Holdings ve sporu tvrdila, že se stala obětí podvodného schématu obchodu s modrým mákem a dalšími komoditami, který podle firmy orgány činné v trestním řízení neuspokojivě vyšetřily.

MF dále informovalo, že ve spolupráci s advokátní kanceláří Zeiler Floyd Zadkovich přesvědčilo rozhodčí soud, že údajná investice společnosti Fynerdale měla přinejmenším zčásti původ v trestné činnosti související s kauzou Mostecké uhelné společnosti.

Ve vztahu ke zbývající části financování údajné investice tribunál shledal, že společnost neunesla své důkazní břemeno, když nedokázala uspokojivě prokázat legální původ údajně investovaných peněz.

Soud v Lucembursku povolil Diag Human exekuci účtu České republiky

„Řízení tak skončilo již po jurisdikční fázi, což nejenže nebývá příliš časté, ale zejména to vedlo k rychlému a hospodárnému ukončení rozhodčího řízení,“ uvedl úřad.

Dosud bylo včetně oznámeného výsledku ukončeno 34 arbitráží proti České republice. Aktuálně ČR čelí šesti mezinárodním arbitrážím. Naposledy loni 18. září byla ukončena poslední ze tří arbitráží, které proti ČR vedl podnikatel a bývalý senátor Václav Fischer. V arbitráži si nárokoval 21 milionů eur (zhruba 575 milionů Kč) za znehodnocení své investice způsobené údajně nezákonným konkurzem.

Reklama

Související články

Výběr článků