Hlavní obsah

Česká útočná puška CZ 805 je světový unikát, chlubí se v Uherském Brodě

18. 2. 2010, 2:52 – Uherský Brod
Právo, Aleš Fuksa

Přes tři roky trval vývoj nové české útočné pušky CZ 805 Bren A1 ráže 5,56x45 NATO v dílnách České zbrojovky Uherský Brod. V těchto dnech zbrojaři dojednávají poslední podrobnosti smlouvy s ministerstvem obrany o dodávce osmi tisíc těchto moderních zbraní, jejichž konstrukce je celosvětovým unikátem.

Článek

„Útočná puška CZ 805 je zcela nová zbraň vytvořená jedenáctičlenným týmem vývojového oddělení zbrojovky. Nevychází z žádného staršího konceptu,“ uvedl technický ředitel České zbrojovky Radek Hauerland.

Její předností je podle konstruktérů modularita. Na rozdíl od jiných útočných pušek světových výrobců mohou vojáci jednoduchou výměnou hlavně, závorníku a zásobníku změnit ráži.

Podle konstruktérů tak mohou pušku využít všechny složky armády a jiných ozbrojených sborů.

„Když si vezmete jako příklad Česko, tak tato vlastnost umožňuje využít zásoby staršího střeliva a přitom stejná zbraň bude kompatibilní s ráží NATO a do budoucna bude připravena na případné další změny ráží, které mohou nastat,“ přiblížil Hauerland pro Právo.

760 ran za minutu

Kadence u brodské pušky dosahuje 760 ran za minutu a v tomto ohledu se řadí mezi špičku. Převyšují ji pouze americká M16 s 800 ranami a francouzská zbraň FAMAS až s tisíci ranami za minutu.

CZ 805 má navíc oproti některým konkurentům sklopnou pažbu. Díky ní je zbraň nejen skladnější a pohodlnější pro přenos, ale také bezpečnější pro střelce, který při střele pociťuje menší tlak na lícní kost. CZ má totiž kvůli sklopné pažbě posunuto vratné ústrojí.

„Například útočná puška M16 má na rozdíl od naší zbraně vratné ústrojí až v pažbě a rána se přenáší přímo do hlavy, kterou má voják položenou na pažbě. Spousta střelců to špatně snáší,“ tvrdí technický ředitel.

Další výhodou je oproti konkurentům vyměnitelnost zásobníků do CZ 805. „Máme sestrojeny vlastní třicetiranné zásobníky, ale v případě výměny zásobníkové šachty lze používat zásobníky amerických pušek M16, M4, AR-15, německé HK 416 a dalších typů těchto útočných zbraní,“ sdělil Hauerland.

Na pušce je i množství montážních lišt, na zbraň je tak možné připojit příslušenství, jako je denní či noční zaměřovač, rukojeť s dvounožkou, granátomet, bojový nůž, svítilna, laserový značkovač a další.

Pro leváky i praváky

„Výhodou je také režim střelby – zbraň umožňuje střílet jednotlivými ranami, dvourannou dávkou a plnou dávkou. Ovladače zbraně jsou plně oboustranné, napínací páka je otočitelná na druhou stranu. Z pušky tak může bez problémů střílet pravák i levák,“ řekl Hauerland.

Ve své kategorii patří brodská CZ 805 k nejlehčím zbraním. Váží 3580 gramů. Účinný dostřel kolem 500 metrů je srovnatelný s M16, zde však dominují belgické Herstal F2000 a FN FAL.

Nová CZ 805 má nahradit pušku vzor 58, která českým vojákům slouží již půl století a fakticky zůstává jednou z nejstarších položek ve vybavení a výzbroji české armády.

Přestože jde o zbraň na svou dobu spolehlivou, je v současné době podle armády zastaralá.

Sestrojením CZ 805 je brodská zbrojařská firma schopna ozbrojeným složkám nabídnout kompletní sortiment.

„Jde zejména o služební pistole CZ 75 SP-01 Shadow, plastovou CZ 75 SP-01 Phantom a loňskou novinku CZ 75 P-01 Duty. K těm v posledním roce přibyly nová útočná puška CZ 805 Bren A1 a nástupce Škorpionu z kategorie PDW model CZ Scorpion EVO 3 A1. Sestavu doplňují odstřelovací pušky řady CZ 750, určené pro boj na dlouhé vzdálenosti,“ doplnil mluvčí zbrojovky Michal Moroz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků