Hlavní obsah

Česká ekonomika zpomalila růst na tři procenta

1. 7. 2016, 9:18 • Aktualizováno 1. 7. 2016, 10:29

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta oproti pěti procentům z loňska. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,4 procenta. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ), a potvrdil tak zpřesněné údaje z počátku června. Zlepšil také údaje o růstu HDP z předchozích let.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Výroba na lince Škoda Auto v Kvasinách. Ilustrační foto

Článek

Za zpomalením růstu proti loňsku, kdy HDP v jednotlivých čtvrtletích rostl podle revidovaných čísel meziročně až o pět procent, stojí podle analytiků nižší vládní investice kvůli konci programového období fondů EU a problémům s posudky EIA u dopravních staveb.

"Tento problém bude ekonomiku brzdit po celý letošní rok, a nic na tom zřejmě nezmění ani nedávno oznámený posun ve vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí," sdělil analytik Komerční banky Marek Dřímal. [celá zpráva]

"Za celý letošní rok by měla ekonomika vzrůst o 2,1 procenta," doplnil.

Údaje za 2014 výrazně lepší

ČSÚ páteční údaje zveřejnil v rámci revize národních účtů od roku 2011 do letošního prvního čtvrtletí. Revize měla dopad hlavně na údaje o růstech HDP z předchozích let. Například za loňský rok zlepšil ČSÚ meziroční růst ekonomiky v prvních třech čtvrtletích o desetiny procentního bodu.

Značně se po revizi zlepšil čtvrtletní vývoj ekonomiky v předloňském roce. Například ve 4. čtvrtletí 2014 stoupl HDP meziročně podle původních údajů o 1,9 procenta, kdežto podle revidovaných čísel o 3,0 procenta. Roky 2011 až 2013 zůstaly bez výraznějších změn.

Již ve čtvrtek zlepšil ČSÚ údaj o růstu ekonomiky za celý rok 2015 z 4,2 na 4,5 procenta. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků