Hlavní obsah

Benzinová krize: Británii chybí 100 tisíc řidičů, chce vydávat víza

25. 9. 2021, 11:34

Aby přilákala zahraniční řidiče nákladních aut, chce pro ně britská vláda vydávat dočasná víza. Země se v současnosti potýká s dramatickým nedostatkem pohonných hmot způsobeným výpadky v cisternové dopravě. Podle Asociace silničních dopravců (RHA) však Británii chybějí řidiči nákladních aut obecně, mohlo by dojít i k přerušení zásobování potravinami.

Foto: Rebecca Naden, Reuters

Řidiči v Británii skupují pohonné hmoty do zásoby.

Článek

Vydáváním víz by kabinet popřel vlastní přísnou imigrační politiku po brexitu, napsal list The Guardian. Podle dopravců však není jiná možnost, protože problémy v zásobování se jinak budou zhoršovat a můžou negativně ovlivnit i předvánoční trh.

Podle RHA v zemi chybí až 100 tisíc řidičů nákladních aut. BBC uvedla, že vláda zvažuje vydání 5000 víz.

V Británii je okolo 8300 čerpacích stanic, z nich zavřených je momentálně asi jedno procento. Někde došel třeba jenom jeden typ paliva, většina stanic ale hlásí fronty řidičů, kteří nakupují pohonné hmoty do zásoby. Například benzinka ve Stockportu podle BBC prodala v pátek 24 000 litrů paliva, před týdnem to bylo 8000 litrů. Společnost EP Group, která provozuje 341 čerpacích stanic, už proto zavedla limit a jednomu řidiči umožňuje nákup maximálně za 30 liber.

Británii zachvátila benzinová panika

Zahraniční

Výpadky v zásobování se netýkají pouze paliva, ale také potravin a dalšího zboží. Statistický úřad ONS upozornil, že s prázdnými regály v supermarketech se setkávají miliony lidí a každý šestý člověk má problémy sehnat některé typy základního zboží.

Pokud vláda dočasná víza pro řidiče zavede, bude to výzva pro další sektory, které se rovněž potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Výjimky pro pracovníky ze zahraničí by pak mohli žádat třeba podnikatelé v pohostinství, upozornil The Guardian.

Reklama

Výběr článků