Hlavní obsah

Bankéři v New Yorku si vydělají nejvíce, v Londýně platy klesly

6. 4. 2009, 9:09

Vysoké platy bankéřů v londýnském finančním centru City loni výrazně klesly, a z významných finančních center světa se tak Londýn dostal z prvního místa na poslední. Ukázal to průzkum organizace Napier Scott, který se zabýval nejrůznějšími profesemi. Nejlépe placení tak jsou bankéři na Wall Street.

Foto: Yuriko Nakao, Reuters

Článek

Bankéřům v Londýně loni klesl plat včetně prémií v průměru o 62 procent. Domů si tak odnesli odměnu, která byla asi o 40 procent nižší než u jejích kolegů v New Yorku.

K poklesu platů londýnských bankéřů ve srovnání s platy kolegů v New Yorku ale přispěl i pokles kurzu britské libry. Fakticky pokles platů nebyl až tak dramatický, rozdíly ale vyvstanou, když se platy v librách přepočtou na dolary či eura.

Měsíční plat 1,24 miliónu

Nejlépe ze srovnání vyšli bankéři ryze soukromých bank, kterým platy klesly nejméně. Šéfové v předních soukromých bankách v Británii, Švýcarsku, Rusku či Dubaji si loni v průměru vydělali 510 000 liber (asi 14,92 miliónu Kč/rok; zhruba 1,24 miliónu Kč/měsíc).

Soukromou bankou se rozumí finanční ústav, který nemá akcie na veřejných trzích. Zpravidla je ve vlastnictví zakladatelů či společníků.

Na opačném konči žebříčku jsou bankéři v divizích, které se zabývají takzvanými strukturovanými úvěrovými produkty. Právě tato oblast nyní patří k nejproblematičtějším v celém bankovním sektoru a je zodpovědná za většinu ztrát v bankovnictví. Těmto bankéřům loni klesl plat v průměru o 86 procent.

Průzkum zjistil, že z geografického hlediska nejméně klesly platy bankéřům na Blízkém východě. Naopak nejvýraznější pokles platů lze vidět u bankéřů v Rusku.

Napier Scott průzkum na toto téma provádí už osm let. Dotazuje se přitom téměř 4000 bankéřů v hlavních finančních centrech světa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků