Článek
Místní lidé kvůli nesouhlasu s projektem, který developer představil na trojanovické radnici, založili spolek Klidné Beskydy. Chtějí využít všechny zákonné nástroje, aby investici zabránili.
Předseda spolku Ondřej Pícha uvedl, že developer plánuje navýšit zastavěnou plochu ze stávajících 1350 čtverečních metrů o dalších 4525. Rezidenčně-hotelový komplex má mít téměř sto bytových apartmánů a 56 hotelových pokojů.
„Tento projekt není revitalizací, ale nepřiměřenou urbanizací citlivého území. Pokud by k realizaci došlo, Beskydy by se mohly stát precedentem pro další podobné zásahy do chráněné krajiny napříč Českou republikou. To nesmíme připustit,“ vysvětlil Pícha.
Také podle starosty Trojanovic Jiřího Novotného (Naše Beskydy/SNK) je projekt příliš megalomanský a už nejde o rekonstrukci současného hotelu Banka, ale o novostavbu. Navíc podle starosty připravovaný projekt nesplňuje územní plán.

Současná podoba bývalého hotelu Banka, který chce developer přestavět.
Veřejný park s jezírky, bazény i restaurace
S tím však developer, který se nejdříve redakci k situaci odmítl vyjádřit, následně však reakci zaslal, odmítá. Ve svém vyjádření tvrdí, že z jeho strany vše probíhá dle platných předpisů. Nesouhlasí ani s tím, že by stavba měla nějakým způsobem narušit přírodu v Beskydech.
„Projekt Apart Hotel Trojanovice revitalizuje ikonickou stavbu hotelu Banka, ze kterého je po letech chátrání ruina. Projekt přinese nejen zvýšení ubytovacích kapacit, ale také nové služby otevřené turistům i místním obyvatelům. Celý projekt je v souladu s územním plánem a splňuje veškeré zákonné požadavky k získání stavebního povolení,“ sdělil za developera Karel Pluhař.
Dodal, že součástí projektu je také veřejný park s jezírky pro relaxaci a odpočinek, multifunkční sportovní hala či dětské centrum se symbolickým vstupným 50 korun za den a další služby. V plánu je také vybudování bazénů, wellness centra, bowlingu a restaurace s výhledem na Beskydy.

Vizualizace plánovaného apartmánového hotelu v Trojanovicích.
„Cílem je vytvořit moderní architektonické dílo srovnatelné s projekty v rakouských či italských Alpách citlivě zasazené do prostředí Beskyd. Veškerá řešení připravujeme s důrazem na udržitelné a ekologické přístupy šetrné k využívání zdrojů a respekt k jedinečnému okolí Beskyd,“ tvrdí developer s tím, že do obce přinese projekt také pracovní příležitosti a podpoří místní podnikatele a služby.
Firma vnímá obavy veřejnosti, proto chce projekt s vedením obce projednat co nejlépe a transparentně informovat i občany. „Zaznívají námitky, že by postačilo revitalizovat hotel Banka a nerozšiřovat zástavbu. Takový projekt by ale nedával ekonomický smysl, což nejlépe dokládá právě chátrající budova hotelu,“ zdůraznil Pluhař.
Rozhodnou úřady
Obyvatelé Trojanovic však již proti stavbě spustili petici, kterou v papírové podobě podepsalo přes 1200 lidí. Petice je spuštěna i na internetu. Hlavní obavy mají lidé z přetížení místních silnic, ze zvýšené dopravní zátěže a nedostatku vodních zdrojů v oblasti sužované suchem. Upozorňují i na riziko narušení cenných ekosystémů a krajinného rázu. Projekt podle nich nerespektuje charakter chráněné krajinné oblasti ani potřeby místní komunity.
Situaci v Trojanovicích tak rozsoudí až úřady. Osud projektu leží v rukou Správy CHKO Beskydy, která posuzuje jeho soulad s ochranou přírody a krajiny. Právě její rozhodnutí bude klíčové – nejen pro Trojanovice, ale i pro budoucí vývoj v dalších chráněných oblastech. Stavební úřad ve Frenštátu pod Radhoštěm se zase bude zabývat spory kolem územního plánu, na něm pak bude záležet, zda získá projekt stavební povolení.