Článek
U Obchodního centra Rozmarýn v Hodoníně chyběla zeleň. Nyní taky bude nově vysazeno celkem devět stromů, pět javorů a čtyři platany. Město je nechá vsadit do speciálního podzemního systému.
„V běžném městském prostředí mají stromy často nedostatek prostoru pro kořeny, půda je zhutnělá a nekvalitní. To výrazně omezuje jejich růst, vitalitu i délku života. Řešením jsou právě prokořenitelné buňky,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.
Speciální podzemní konstrukce jsou vyplněné substrátem a tím pomáhají stromům zdravě zakořenit i v náročnějších podmínkách. Díky tomuto systému mají stromy k dispozici větší prostor pro kořenový systém, dochází k lepšímu zadržování a vsakování dešťové vody a zůstává zachována plná funkčnost plochy nad nimi.
Velkou výhodou tohoto řešení je, že nad prokořenitelnými buňkami může být povrch dál funkčně využíván, například jako parkoviště.
Toto je první fáze obnovy lokality mezi ulicemi Brandlova a Měšťanská. Projekt se jmenuje Obnova Rozmarýnu a jeho okolí. „Bude tady komplet nové parkoviště, nová bude spojnice mezi ulicemi a obnoví se celý vnitroblok Rozmarýnu plus obnovíme park,“ dodala za město Kotásková.

Takto vypadá technologie takzvaných prokořenitelných buněk.

