Článek
Hudecké dny se staly součástí 44 členských festivalů Folklorního sdružení České republiky. Akci pořádá břeclavská Agentura Zvuk za podpory Města Břeclav ve spolupráci se Slováckým krúžkem ve Staré Břeclavi.
„Hudecké dny jsou nejen přehlídkou hudby, ale i oslavou moravské kultury a tradic,“ řekl primáš cimbálové muziky Břeclavan František Blažek, který sestavil program sobotní přehlídky cimbálových muzik.
Letošní dvoudenní festival začíná v pátek netradičně v kině Koruna komorním večerem cimbálů s podtitulem „Od klasiky po jazz“. „Chtěli bychom představit cimbál v různých podobách. Bude to setkání s cimbálem skoro ve všech jeho polohách, od folklóru, klasiky, vážné hudby, přes alternativu, folk a jazz,“ říká muzikant a provozovatel kina Koruna v Břeclavi Luděk Kabelka, který připravil dramaturgii pátečního večera. „Ptají se mě, proč jsme do toho znovu šli, když už to vypadalo, že festival stejně jako vloni nebude. Nejlepší, co můžeme pro hudbu udělat, je udržovat tradice,“ uvádí.
V pátek večer se na pódiu břeclavského kina setkají cimbalisté, kteří se dost možná doposud míjeli. „Nakazili jsme je naším bláznovstvím, nechali se přesvědčit, že se u nás sejdou a zahrají. Večer ale nebude jen o cimbálech. Dojde i na bicí a bude se i zpívat,“ dodává Kabelka.
Program zahájí mládež, žáci valtické a mikulovské základní umělecké školy, pokračovat budou studenti brněnské konzervatoře ze třídy cimbalisty Dalibora Štrunce, který se svojí skupinou Cimbal Classic dlouhodobě spolupracuje s Hanou a Petrem Ulrychovými ve skupině Javory.
Klasickou lidovou rovinu v pátek večer představí Jura Petrů, cimbalista a umělecký vedoucí Cimbálové muziky Jury Petrů z Kyjova, který zahraje v Břeclavi se svojí dcerou a vnučkou Bohdanou a Johanou Menšíkovými a další dcerou Janou Neničkovou.

Brněnské jazzové kvarteto Verva s cimbalistou Michalem Grombiříkem zahrají na Hudeckých dnech v pátek večer.
Na úplný závěr večera zahraje brněnské jazzové kvarteto Verva s cimbalistou Michalem Grombiříkem, učitelem hry na cimbál a propagátorem netradičních cimbálových fúzí. Kapela Verva vznikla v roce 2022 na Katedře jazzové interpretace JAMU. Je známá svým originálním zvukem, který kombinuje cimbál s elektrickou kytarou, kontrabasem a bicími. Na Hudeckých dnech v Břeclavi pokřtí své nové album, které Verva vydala před třemi týdny. „Album je jen na spotify, takže půjde spíš o takový symbolický křest,“ řekl Michal Grombiřík.
Album s názvem Russafa Archives natočilo jazzové kvarteto Verva v dubnu 2025 v nahrávacím studiu Berklee College of Music ve Valencii. Album se skládá z šesti originálních kompozic, které napsali členové kvarteta. Na albu specifický zvuk česko-slovenského kvarteta doplňují hosté: Gavin Rushing (USA) - piano, Auriyan Tillman (USA) - zpěv, Cristian Chiaburu (Moldavsko) - kontrabas, baskytara a Luca Bordonaro (Itálie) - basklarinet. Album vyšlo pod vydavatelstvím Morana Records.
V sobotu program pokračuje jako vždy v Kulturním domě Na obecní ve Staré Břeclavi přehlídkou muzik Slovácka. Vystoupí například CM Slovácko z Mikulčic, Vonica z Krumvíře, Olšava z Uherského Brodu, Starobřeclavská gajdošská muzika a také jedno z nejvýznamnějších folklorních těles regionu Horňácko Horňácká cimbálová muzika Miroslava Minkse z Velké nad Veličkou, která se věnuje autentickému zpracování lidových písní, zejména z oblasti Nové Lhoty, Javorníka a Suchova. Sobotní program ukončí beseda u cimbálu.

