Hlavní obsah

Čtyři uštknutí hadem na jihu Čech. Ve třech případech šlo o děti

Už čtyřikrát během tohoto týdne zasahovali jihočeští záchranáři u pacientů, které uštkl had. Jednalo se o tři děti a jednoho dospělého. Všichni skončili v nemocnici.

Foto: ZZS Jihočeského kraje

Ilustrační foto

Článek

Mluvčí záchranky Vojtěch Míra potvrdil, že v posledních dnech evidovali hned čtyři výjezdy k pacientům po uštknutí hadem. Sanitky vyrážely na Prachaticko, Českokrumlovsko, Jindřichohradecko i Českobudějovicko. „Šlo o tři dětské pacienty a jednoho dospělého,“ upřesnil lékař.

Dále uvedl, že ne vždy bylo možné určit, jestli se jednalo o zmiji. „Všichni pacienti skončili v nemocnici. Naštěstí se jejich stav obešel bez závažných celkových příznaků,“ doplnil.

Výjezdy k těmto událostem měli jihočeští záchranáři letos poprvé. „S příchodem teplých dní začíná období, kdy je setkání s hadem v přírodě pravděpodobnější,“ řekl Míra.

Připomněl, že zmije člověka aktivně nevyhledává. K uštknutí zpravidla dochází náhodně, třeba při chůzi ve vysoké trávě, pohybu kolem kamenů, pařezů nebo při manipulaci s hromadami dřeva. „Důležité je na hada nesahat, nechytat ho, nedráždit a umožnit mu odplazit se,“ vyjmenoval.

Dále doporučil mít vhodnou obuv, dlouhé kalhoty a také dohled nad dětmi i psy. Po uštknutí je důležité zachovat klid, omezit pohyb a postiženou končetinu znehybnit. „Ránu není vhodné rozřezávat, vysávat ani zaškrcovat. Při rozvoji celkových příznaků, rychle se šířícím otoku, u dítěte, alergika, těhotné ženy nebo chronicky nemocného, volejte linku 155,“ uzavřel lékař.

Výběr článků

Načítám