Článek
„Abychom se neopili, tomu můžeme zabránit tak, že budeme pít na plný žaludek a alkohol se díky tomu pomaleji vstřebá a opití nenastupuje tak strašně rychle. Když už je nám špatně, měli bychom si hlídat zvýšenou hydrataci a, pokud nás bolí hlava tak, že máme pocit, že praskne, měli bychom užít běžná analgetika,“ radí na Facebooku Soňa Fraňková, lékařka a zástupkyně přednosty v pražském IKEMu.
K běžným analgetikům se řadí například paracetamol či Ibalgin s léčivou látkou ibuprofen. Léčba ovšem není pro každého.
„Kdo trpěl žaludečními nebo duodenálními vředy, by neměl tyto látky vůbec užívat. Při častém a pravidelném užívání může například bolest hlavy způsobit i samotný lék,“ upozorňuje Národní zdravotnický informační portál. V případě pochybností je pokaždé nejlepší se poradit s lékaři či lékárníky.
Rizikem je ovšem kromě alkoholu i samotné jídlo konzumované ve velkém množství, což ke konci roku také často patří.
„Konzumujeme mnohem kaloričtější potraviny a kvůli tomu je nutné myslet na zdravou stravu, obohatit si jídelníček o nějakou zeleninu. Když už budeme nadměrně jíst, tak je zapotřebí se jít ven projít, zacvičit si, i pouhá procházka s rodinou tak může udělat velký rozdíl,“ nabádá Tomáš Nesnídal, lékař a hepatolog, jenž rovněž působí v pražském IKEMu.

