Hlavní obsah

Začátek jara byl nejchladnější za sto let. Je to vzhůru nohama, říká meteorolog

10. 4. 2013, 15:37
Novinky, jas

Čtyřtýdenní období od 11. března do 7. dubna bylo podle meteorologů nejchladnější za posledních 100 let. Meteorologové naměřili průměrnou teplotu pod minus jeden stupeň Celsia a při srovnání se záznamy z pražského Klementina zjistili, že podobně nízké teploty se v minulosti vyskytovaly před rokem 1860, upozornil ve středu Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Červené šípky

Článek

"Zhruba stejně studené období bylo naposled v roce 1958. Z hlediska klementinské řady pozorování se obdobná studená období na území České republiky vyskytovala většinou před rokem 1860, nejchladněji bylo v roce 1853," konstatoval Sandev.

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Srovnání průměrných teplot v uvedeném období za posledních 100 let

Za velmi studeným počasím stála podle meteorologů "neobvyklá cirkulace atmosféry" nad Evropou a severním Atlantikem. Meteorologové hovoří o tzv. tryskovém proudění, které letos bylo nebývale silné a posunuté výrazně jižněji, než je obvyklé.

Meteorolog: Je to vzhůru nohama

V tradiční oblasti vysokého tlaku vzduchu nad Azorskými ostrovy se nacházela tlaková níže, která "nepřetržitě zásobovala západní Středomoří chladnějším vzduchem". Meteorologové si povšimli i další neobvyklé situace. Nad Islandem, kde se obvykle tvoří tlakové níže, se naopak utvořila oblast vysokého tlaku vzduchu.

"Současná třetí cesta ochlazení evropského kontinentu spojená s aktivitou ve Středozemním moři není sice také nic neobvyklého, ale nikdy v minulosti netrvala tak dlouho," uvedl Sandev a doplnil, že takovéto anomálie se teoreticky mohou objevit i v létě.

"Je to tak trošku 'vzhůru nohama'. Kdyby se podobná cirkulace opakovala v létě, přinesla by na četných místech evropského kontinentu výrazné povodně," osvětlil rozmary počasí.

Reklama

Výběr článků