Hlavní obsah

Za Peroutku se omluvíme, Zeman verdikt vítá, zní z Hradu

6. 9. 2016, 12:21 • Aktualizováno 6. 9. 2016, 13:20

Prezidentská kancelář se omluví za výrok Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi. Vyčká však na to, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku. V úterý to uvedl hradní kancléř Vratislav Mynář.

Ovčáček: Prezident vítá rozhodnutí soudu v kauze Ferdinanda PeroutkyVideo: Novinky

 
Článek

Odvolací soud ve čtvrtek pravomocně rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za to, že Zeman novináře opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman”. Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal, „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”, ani za Zemanovu úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Mynář již v pátek soudní verdikt označil za vítězství Hradu. [celá zpráva]

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k verdiktu bez dalšího komentáře řekl, že „pan prezident vítá rozhodnutí odvolacího soudu v kauze Ferdinanda Peroutky”.

Mynář: Verdikt budeme respektovat

Mynář v úterý uvedl, že Hrad bude moci zveřejnit omluvu, až obdrží písemné odůvodnění rozsudku, z něhož bude jasné, kdo má za Kancelář prezidenta republiky omluvu podepsat.

„Kancelář prezidenta republiky pod mým vedením vždy dodržovala zákon a nebude tomu jinak ani v tomto případě. To znamená, my budeme respektovat rozhodnutí soudu,” řekl Mynář. Zda podá Hrad dovolání, prý zatím nebylo rozhodnuto.

Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci bude další postup takový, že odvolací senát nejprve vypracuje písemnou podobu rozsudku a poté celý spis pošle zpět Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který o věci původně rozhodoval. Teprve obvodní soud pak rozešle rozsudek účastníkům řízení a od okamžiku doručení poběží sedmidenní lhůta pro zaslání i zveřejnění omluvy.

Anketa

Má se prezidentská kancelář omlouvat za Zemanův výrok o novináři Peroutkovi?
Ano
68 %
Ne
32 %
Celkem hlasovalo 2757 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků