Hlavní obsah

Klesáme čím dál rychleji

16. 12. 2021, 10:30

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem od konce listopadu postupně klesají. Vrcholem stávající vlny epidemie se zdá být čtvrtek 25. listopadu, kdy testy odhalily 27 930 nakažených. Scénář pomalého ústupu nákazy a efekt „stolové hory“, na což upozorňoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), se tak podle všeho nenaplňují.

Článek

Od 25. listopadu mají počty nakažených sestupnou tendenci, byť lze pochopitelně pozorovat výkyvy dané rozdílnými počty testů zejména během víkendů, ale i v rámci pracovního týdne.

Nejvíce je trend patrný v mezitýdenním srovnání. Zatímco předminulou středu bylo odhaleno 21 139 případů, minulý týden to bylo 16 185 a tuto středu již „pouze” 11 625 nakažených.

Stejný vývoj je patrný i v dalších dnech. Pokles je spíše pozvolný a rozhodně neznamená, že se situace nemůže opět začít zhoršovat, což země zažila již loni. Momentálně nicméně čísla dávají důvod k optimismu.

Možný efekt stolové hory, tedy velmi pozvolný pokles či stagnace počtu nových případů, na který ještě v úvodu prosince upozorňovali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, se nenaplňuje.

Klesají jak počty nových případů, tak průměrná týdenní incidence na 100 000 lidí, která je aktuálně 745 potvrzených případů. Maximum přitom bylo 25. listopadu - 1234. Nižší jsou i počty hospitalizovaných pacientů s covidem (5850). Pod hranicí 1 se drží i reprodukční číslo, ukazující kolik osob teoreticky nakazí člověk s potvrzenou nákazou.

Jak obtížně se další vývoj predikuje, lze ověřit při zpětném pohledu na predikce a očekávání z řad odborníků i laické veřejnosti.

Reklama

Související témata:

Výběr článků