Hlavní obsah

V Senátu vznikl hlídací pes vlády. Chce kontrolovat opatření v nouzovém stavu

2. 10. 2020, 12:18
Novinky, Dominika Jeřábková

V horní komoře se našel potřebný počet senátorů, který se může obrátit na Ústavní soud, aby přezkoumal jednotlivá opatření vyhlášená vládou v nouzovém stavu. Prozatím nepodnikli žádné konkrétní krok, sledují však aktuální vývoj.

Foto: Michal Doležal, ČTK

Jan Horník

Článek

„Dali jsme tuhle pracovní skupinu dohromady, aby vláda věděla, že je tu i jiný nástroj než klasický parlamentní,“ řekl jeden z členů, Jan Horník (STAN), Novinkám.

Za příklad uvádí třeba senátní komisi pro Ústavu a parlamentní procedury, která je ale podle něj stejně jako obdobné orgány relativně těžkopádná. „Trvá, než se svolá, všechno má svoje oficiality a pravidla. Kdežto my můžeme fungovat bokem a velmi rychle se domlouvat s právníky a případně naše rozpory k Ústavnímu soudu rovnou podepisovat,“ vysvětluje Horník.

Nouzový stav až po volbách? Vládní hra, říká právník, který na jaře odstřelil ministerská opatření

Domácí

Právě akceschopnost považuje za obzvláště důležitou. V rámci toho připomíná i případ z letošní jara, kdy se sice podařilo senátorům posbírat potřebný počet podpisů k podání ústavní stížnosti kvůli uzavření hranic, Ústavní soud se jí však zabývat nestihl. „Jakmile jsme zveřejnili v televizi, že máme deset podpisů, tak ještě dopoledne ministerstvo zareagovalo a opatření zrušilo,“ doplňuje.

Podle Horníka se tak chtějí nadále soustředit na cokoliv, co by bylo v rozporu s Ústavou. A nevylučuje, že by na hraně mohl být i nadcházející zákaz divadelních představení se zpěvem, jako je opera či muzikál. „Ale myslím, že mohou přijít věci hrubšího zrna,“ uvažuje senátor.

Obává se například opětovného uzavření hranic. „Naposledy to udělali komunisti a tahle vláda s tím neměla žádný problém,“ dodává.

Mezi desetičlennou skupinou je i senátor David Smoljak (STAN), který obhajuje svůj mandát v nadcházejících volbách v Praze 9. Avšak i v případě, že by se do horní komory znovu nedostal, nebude doplnění podle Horníka problém. „Zatím jsme neoslovovali ani okolní kluby,“ uvádí. Prozatím se tak skupina skládá pouze z devíti členů senátorského klubu hnutí STAN a lidoveckého senátora Lumíra Kantora.

Možnost obrátit se na Ústavní soud má navíc vedle desítky senátorů i 25 poslanců, ombudsman nebo zastupitelstvo kraje, sami občané však touto pravomocí nedisponují.

Reklama

Výběr článků