Hlavní obsah

V příštích týdnech bude pršet s teplotami pod deset stupňů

20. 10. 2010, 16:37

Závěr října a nástup listopadu bude ve znamení sychravého podzimu a prvních ozvěn nadcházející zimy. Denní maxima by se v průběhu následujících 30 dní měla přehoupnout přes hranici deseti stupňů Celsia už jen zřídka. Podle měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude v nižších polohách pršet nebo alespoň mrholit. V noci bude mrznout a hory zahalí první sníh.

Foto: Profimedia.cz

Článek

"Období jako celek očekáváme teplotně podprůměrné a srážkově nadprůměrné," sdělil meteorolog ústavu. Do konce října už se polojasné počasí vyskytne jen zřídka, spíše bude oblačno a deštivo, zejména na začátku nového týdne.

Odpolední teploty by se sice místy mohly vyšplhat až ke 13 stupňům, v noci však přituhne až na dva stupně pod nulou. Na horách může nasněžit, již nyní leží například na hřebenech Krušných hor asi dva centimetry sněhu a další přibývají.

Prvních deset listopadových dní se pak očekává velká oblačnost a déšť, na horách opět srážky sněhové. Teploty by měly zůstat stejné jako na konci října, tedy od čtyř do deseti stupňů přes den, mezi čtyřmi až minus dvěma stupni v noci.

Od 11. listopadu by mělo být v nížinách spíš oblačno s deštěm, mrholením a mlhami. Podle dlouhodobého výhledu to tak zatím vypadá, že Martin přijede na bílém koni opět jen na horách. Pokud se objeví polojasné nebe, bude to jen přechodně. Kolem 20. listopadu pak může rtuť teploměru nad ránem klesat až k minus pěti, přes den nepřekročí sedm stupňů.

Že je zima již za dveřmi a že bude nezvykle tuhá, předpovídají i brněnští ornitologové. Ti vycházejí z toho, že tradiční poslové zimy - havrani, dorazili do města o deset dní dřív než v jiných letech.

Reklama

Výběr článků