Hlavní obsah

V Praze žije o 300 tisíc lidí víc, než tvrdí statistiky, zjistil IPR

10. 8. 2022, 12:05

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje (IPR) je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více.

Foto: Novinky

Ilustrační foto.

Článek

Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Češi dají na vlastní byt přes 13 ročních platů. Nejvíce v Evropě

„Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel, a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel,” uvedl Boháč. ČTK shání vyjádření Českého statistického úřadu.

Nárůst obyvatel znamená podle Boháče vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit mj. městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. „Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní,” dodal ředitel.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Ukrajince táhne Praha, Brno a Plzeň

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo v Praze k 31. prosinci 2021 přibližně 1,28 milionu lidí, což bylo meziročně o 1,3 procenta více. Za loňský rok přibylo 15 993 lidí. Nárůst z větší části způsobilo stěhování lidí do Prahy.

Průměrný věk obyvatel Prahy byl loni nejnižší v zemi a činil 41,4 roku, což je o 1,3 roku méně než celorepublikový průměr. Mezi Pražany bylo nejvíce lidí s vysokoškolským vzděláním a v metropoli žilo také nejvíce cizinců.

Reklama

Související články

Výběr článků