Hlavní obsah

V centru Prahy se našly stovky kostek z židovských náhrobků

5. 5. 2020, 16:54

Židovská obec v Praze dostane další stovky dlažebních kostek, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí v Praze a jsou z rozřezaných židovských náhrobků. V úterý to řekl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Foto: Židovská obec v Praze

Dlažební kostky z rozřezaných židovských náhrobků, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí v Praze

Článek

"Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru," řekl. Zatím nelze podle něj identifikovat žádný náhrobek, ani místo původu kamenů.

Hlavní město spolu s městskou společností TSK koncem loňského roku podepsaly s Židovskou obcí v Praze memorandum, které umožní vracet obci dlažební kostky z centra města, na jejichž výrobu byly za minulého režimu použity židovské náhrobky. Bányai řekl, že kamenů s nápisy se jen dnes našlo asi 50, kamenů z leštěného mramoru asi 500.

Foto: Židovská obec v Praze

Dlažební kostky z rozřezaných židovských náhrobků, které se našly při rekonstrukci Václavského náměstí v Praze

"Vše bude shromážděno, uloženo v depozitu a pak odvezeno na Starý židovský hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici," uvedl. Práce v části náměstí, která se teď rekonstruuje, jsou přibližně v jedné čtvrtině, doplnil.

Rozřezané náhrobky

Židovská obec v Praze na dlažbu z náhrobků upozorňuje mnoho let. Dříve uvedla, že kameny vyrobené z náhrobků se v hlavním městě nacházejí na Václavském náměstí a ulicích Na Příkopě a 28. října. Pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů.

Lidé vracejí zatoulané židovské náhrobky

S Prahou se obec dohodla, že v případě, že se na dotčeném území uskuteční výkopové práce spojené s demontáží dlažby, na místo bude přizván zástupce židovské obce k identifikaci kamenů. Kostky z náhrobků budou označeny a následně bezplatně předány Židovské obci v Praze.

Reklama

Související témata:

Výběr článků