Hlavní obsah

V babyboxu v Jablonci našli holčičku. Měla čepičku a dudlík

15. 6. 2022, 5:40 – Jablonec nad Nisou

Do babyboxu v nemocnici v Jablonci nad Nisou v úterý hodinu před půlnocí někdo odložil novorozenou holčičku. Byla pečlivě oblečená a dostala jména Karolína Jablonecká, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Foto: Lukáš Silný, Novinky

Babybox

Článek

„Dvířka vrzla ve 23 hodin, a když jsem za chvíli volal na dětské oddělení, zvedla mi telefon sestřička Jana Horčičková, vlídná a milá dáma. Děťátko je podle jejích slov dnešní (úterní), čisté a pečlivě oblečené, zabalené v bílo-růžové dece, na hlavě má bílou čepičku a v puse dudlík,“ uvedl Hess.

Dodal, že stejná sestřička vyzvedávala i první jabloneckou holčičku v roce 2010. Holčička podle Hesse dostane od České mincovny, která sídlí v Jablonci, a jejího marketingového manažera Jaroslava Černého zlatý novorozenecký dukát.

Letos bylo do těchto speciálních schránek v České republice odloženo zatím osm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 239, z toho 131 dívek a 108 chlapců.

V České republice je nyní 82 babyboxů. První byl instalován v roce 2005, zatím poslední letos na začátku června v Nemocnici Hranice. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Reklama

Výběr článků