Hlavní obsah

Ukrajinští demonstranti se budou léčit v Praze, vláda posílá dvě letadla

26. 2. 2014, 14:01 – Praha • Aktualizováno 26. 2. 2014, 15:00

Vláda vyšle ve čtvrtek do Kyjeva dva letecké speciály, které převezou do České republiky k ošetření 23 Ukrajinců zraněných při nedávných násilnostech mezi vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Ukrajinci, kteří mají především střelná zranění, budou ošetřeni ve dvou nemocnicích v Praze, řekl ve středu mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Článek

Letouny Casa a Airbus, které jsou speciálně upravené pro převoz pacientů na lůžkách, přiletí zpět ještě ten den kolem sedmé hodiny večerní.

Na převoz i následné ošetření v nemocnici Motol a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí bude vyhrazeno asi deset miliónů korun.

Podle mluvčího zraněné na místě vytipovali pracovníci organizace Člověk v tísni. Zranění budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně se díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci.

Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Konflikt eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků