Hlavní obsah

U věznice v Uherském Hradišti provokuje Kreml a rudá hvězda

13. 7. 2020, 19:38 – Uherské Hradiště
Právo, Aleš Fuksa

Rudý nápis azbukou „Kreml“ a nad ním rudá hvězda se tyčí na několikapatrovém bytovém domě v Uherském Hradišti naproti objektu bývalé komunistické vazební věznice, jež se stala symbolem útlaku politicky nevhodných lidí v 50. letech. Starosta slovácké metropole Stanislav Blaha (ODS) považuje instalaci světelného nápisu i hvězdy za nepřípustnou a podal proti neznámému aktivistovi trestní oznámení na policii.

Foto: MěÚ Uherské Hradiště

Nápis Kreml a nad ním rudá hvězda mají údajně upozornit na chátrající nechvalně proslulou vazební věznici v Uherském Hradišti.

Článek

„Žádné okolnosti ani důvody této iniciativy mi nejsou známy, přesto považuji za nepřípustné, aby na budovu v městské památkové zóně Uherské Hradiště a v bezprostřední blízkosti areálu bývalé věznice byla umisťována jakákoliv totalitní symbolika,“ informoval Právo starosta.

Věznice, kde byli vězněni političtí vězni, je torzo, kde třicet let nikdo nic nedělá
Vilém Kubiš

Trestní oznámení podal kvůli podezření na spáchání trestného činu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Nápis byl podle Blahy na budovu umístěn bez vědomí radnice. „Umístění takového nápisu vyžaduje opatření stavebního úřadu a vyjádření orgánu památkové péče,“ doplnil starosta. Dům patří soukromé společnosti Simexco, která zde má i sídlo.

Rekonstrukce se chystá

Její jednatel Vilém Kubiš v neděli řekl ČTK, že instalace má upozornit na chátrání bývalé věznice v sousedství. Podle Kubiše je věznice mezi místními známá dlouho pod přezdívkou Kreml. „Jedním ze záměrů bylo upozornit, že se nedělá nic s věznicí vedle, kde byli vězněni političtí vězni. Je to torzo, se kterým třicet let nikdo nic nedělá,“ uvedl Kubiš.

Soud možná otevře 72 let starý případ kolaborace

Krimi

Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radka Ležatky je to však nepravdivá informace. „Nyní mj. dokončujeme jeden z nutných kroků před zahájením rekonstrukce, a to detailní zaměření stavby. Už na jaře jsme z věznice odvezli 133 tun odpadu. Cílem je vybudování Muzea totality a umístění okresního soudu, okresního státního zastupitelství a probační a mediační služby,“ sdělil ČTK Ležatka.

Kubiš nemá obavu z trestního oznámení. „Nic jsme neporušili. Po republice je spousta míst, kde se rudé hvězdy zachovaly. Není to zakázaný symbol. Já to vidím jako precedens. Buď všichni, nebo nikdo. Chápu, že se blíží volby, ale my se nemusíme nátlakovými akcemi ze strany některých lidí a institucí nechat dotlačit do kouta,“ řekl Kubiš. Zdůraznil, že symbol i nápis jsou na soukromém majetku.

Bývalá vazební věznice vznikla v letech 1891 až 1897. Je poslední kulturní památkou, která není ve městě sanována. Budovu přestala vězeňská správa využívat v roce 1962. Od té doby chátrá. V roce 1994 ji tehdejší vedení města převedlo za 17 milionů korun pod vězeňskou správu ministerstva spravedlnosti, která plánovala rekonstrukci za půl miliardy korun. V roce 2002 se objekt dostal do držení Okresního soudu Uherské Hradiště. Objekt proslul hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech.

Reklama

Výběr článků