Hlavní obsah

Tropům v Česku odzvonilo, o slovo se začne hlásit podzim

17. 9. 2016, 16:12

Po tropických dnech tohoto týdne přichází do Česka počasí, které bude mít ráz typičtější pro blížící se astronomický podzim. V následujících čtyřech týdnech bude nejtepleji na přelomu září a října, kdy se denní maxima mají pohybovat kolem 19 stupňů Celsia. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Přichází podzim a s ním i typické počasí.

Článek

"Předpokládáme, že období od 19. září do 16. října bude jako celek teplotně průměrné až mírně nadprůměrné," uvedli meteorologové. Nejvyšší teploty z celého období očekávají v posledním zářijovém týdnu.

S pokračujícím podzimem budou průměrné teploty pozvolna klesat. Množství srážek by se v následujících čtyřech týdnech nemělo vymykat z hodnot typických pro toto období.

Nejvíce má pršet v prvním říjnovém týdnu, naopak nejméně srážek meteorologové očekávají v závěru předpovídaného období. Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 19. září do 16. října je 11,4 stupně Celsia.

Nejchladněji bylo v roce 1972, kdy průměr činil 7,6 stupně Celsia. V roce 2006 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 13,5 stupně nad nulou.

Reklama

Související témata:

Výběr článků