Hlavní obsah

Stříž chce vědět, do kdy veřejný žalobce rozhodne o kauze Čapí hnízdo

14. 7. 2021, 19:51

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se hodlá zajímat o časový průběh rozhodování státního zástupce o kauze Čapí hnízdo, v níž policie stíhá premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl to v České televizi (ČT).

Foto: koláž Novinky.cz s Právo

Ilustrační foto

Článek

Od pražského městského státního zastupitelství, které se věcí zabývá, by se chtěl dozvědět přibližný termín, dokdy o kauze rozhodne, uvedl Stříž. Řekl také, že z hlediska právního posouzení si stojí za tím, že jako vojenský prokurátor v době komunistického režimu posílal k soudu lidi, kteří kvůli náboženskému přesvědčení odmítali nastoupit povinnou vojenskou službu.

Prostřednictvím vedení Městského státního zastupitelství v Praze bych chtěl znát alespoň přibližný termín nebo harmonogram, jak bude přípravné řízení skončeno.
Igor Stříž, Nejvyšší státní zástupce

V kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda policie na konci května navrhla obžalovat Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu.

Za nenávist a agresivitu na sítích nemá hrozit nepodmíněný trest, míní Stříž

Domácí

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch se teď zabývá tím, zda podá obžalobu, zastaví trestní stíhání nebo věc vyřídí jinak. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem projektu dělo cokoli nezákonného.

„Já se hodlám zajímat o časový průběh té věci," řekl dnes Stříž. Nebude se dotazoval Šarocha, jak rozhodne, zdůraznil. „Ale prostřednictvím vedení Městského státního zastupitelství v Praze bych chtěl znát alespoň přibližný termín nebo harmonogram, jak bude přípravné řízení skončeno," řekl. Dotaz vznese v horizontu dnů, doplnil.

Do voleb nebo po? Neřeknu

Na otázku, zda je ve veřejném zájmu, aby státní zastupitelství o kauze rozhodlo před říjnovými volbami do Sněmovny, Stříž nechtěl odpovědět. „Touto odpovědí už bych napovídal dozorovému státnímu zástupci, jak a kdy má rozhodnout," řekl v ČT.

Čapí hnízdo je podle Stříže nepochybně složitá kauza. „V té věci byla vyžadována celá řada právních pomocí z ciziny, a to je prvek, který výrazně zpomaluje trestní řízení," dodal.

Policie navrhla Babiše a další aktéry kauzy Čapí hnízdo obžalovat už v dubnu 2019, pražské městské státní zastupitelství však stíhání v polovině září pravomocně zastavilo. Jeho šéf Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky k tomu, aby dotaci dostala. Střížův předchůdce ve funkci Pavel Zeman pak v prosinci 2019 zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání u Babiše a Mayerové s odůvodněním, že bylo nezákonné a předčasné.

Nový šéf žalobců Stříž: Tlakům podléhat nehodlám

Domácí

Střížovo působení v roli vojenského prokurátora v době komunistického režimu kritizuje část sněmovní opozice. Třeba první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pokud se strana po říjnových volbách dostane k vládě, Stříž bude odvolán. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) prošel Stříž opakovaně všemi stupni různých prověrek a vojenským prokurátorem se stal až v únoru 1989, pár měsíců před pádem komunistického režimu.

Stříž poukázal na to, že nenastoupení služby v ozbrojených silách bylo v době komunistického režimu trestným činem. Za právním posouzením případů lidí, kteří odmítli nastoupit na vojnu, si proto stojí. „Žádná soudní instance neprohlásila nezákonnost trestního stíhání, které bylo vedeno," zdůraznil.

Reklama

Výběr článků