Hlavní obsah

Senátor Valenta chce po Rakousku zpět část korunovačních klenotů, šance je malá

19. 10. 2018, 22:31

Šance, že by Rakousko vrátilo Česku na základě iniciativy senátora Iva Valenty část korunovačních klenotů, je podle předního rakouského historika Karla Vocelky velmi malá. Profesor Vídeňské univerzity to v pátek řekl v rozhovoru poskytnutém listu Wiener Zeitung (WZ).

Foto: Novinky

Korunovační klenoty se v Česku vystavují jen při zvláštních příležitostech, v Rakousku jsou k vidění kdykoliv.

Článek

Zároveň upozornil, že by v případě návratu žezlo, jablko a kurfiřtský plášť nebyly v Praze na rozdíl od Vídně nejspíš vystavené pro veřejnost. Oficiální žádost o vrácení klenotů podle WZ Rakousko zatím nedostalo.

Iniciativu za navrácení původních českých korunovačních klenotů z Rakouska zpět do ČR spustil nezávislý senátor Ivo Valenta. Obrátil se na prezidenta Miloše Zemana, aby podnikl kroky, které by vedly k jejich vrácení. Jde o gotické žezlo, jablko a kurfiřtský plášť, které jsou uloženy ve vídeňském Hofburgu, součásti Uměleckohistorického muzea ve Vídni.

V Rakousku jsou běžně k vidění

Vocelka považuje šanci, že by Rakousko Česku část českých korunovačních klenotů vydalo za "nepatrnou". "Měli bychom ty věci nechat tam, kde jsou. Je tam o ně dobře postaráno," řekl historik, který se specializuje na dějiny habsburské monarchie.

Zároveň upozornil, že by v případě návratu vzácných předmětů do Prahy, neměli lidé nejspíš možnost je vidět. Ve Vídni jsou české insignie běžně vystavované v klenotnici Hofburgu, nyní jsou součástí výstavy Privilegium Maius a jeho dějiny ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu. V Praze jsou ale svatováclavská koruna a další klenoty "dobře uzamčené" a ukazují se jen při zvláštních příležitostech, upozornil Vocelka.

Korunovační klenoty jsou jako státní symbol uloženy na Pražském hradě. Svatováclavskou korunu doplňuje žezlo a jablko z doby renesance, nejsou tedy původní.

„Překvapilo mě, když jsem se dozvěděl, že gotické žezlo a jablko z korunovačních klenotů Království českého jsou dnes uloženy ve Vídni spolu s českým kurfiřtským pláštěm. Korunovační klenoty jsou symbol státnosti, patří zpátky do ČR. Doteď se nikdo nepokusil získat je zpátky,“ řekl ve středu Valenta.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Senátor a podnikatel Ivo Valenta

„České korunovační klenoty legitimně zahrnují dvě žezla a jablka. Jedno žezlo a jablko ale není ve vlastnictví ČR,“ podotkl historik Zdeněk Koudelka z Právnické Masarykovy univerzity v Brně, podle kterého Rakousko klenoty drží neoprávněně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků