Hlavní obsah

Ruiny Jánských Koupelí od tenisty Berdycha koupil spolumajitel ski areálu Kopřivná

27. 3. 2020, 8:15
Právo, Aleš Honus

Novým vlastníkem zdevastovaného areálu bývalých lázní Jánské Koupele na Opavsku je firma, za kterou stojí ostravský právník a mimo jiné padesátiprocentní spolumajitel lyžařského areálu Kopřivná Karel Ležatka. Vyplývá to z nových údajů v obchodním rejstříku. Ležatka akvizici v telefonátu potvrdil a řekl, že má v plánu celkovou proměnu památkově chráněných ruin v lázeňsko-rekreační objekt moderního střihu. Investice má přesáhnout půl miliardy korun.

Foto: Mapy.cz

Areál Jánských Koupelí na Opavsku

Článek

Kdysi vyhlášený areál Jánských Koupelí v údolí řeky Moravice už několik desetiletí chátrá a prodělal několik změn vlastníků, kteří se neúspěšně pokoušeli o jeho oživení. Komplex budov a pozemků v poslední době patřil společnosti Baneba, kterou v roce 2016 koupil bývalý tenista Tomáš Berdych spolu s podnikatelem Petrem Lexem. Chtěli zde vybudovat tenisovou akademii, jejich plány areál zbourat a postavit nové budovy ale narazily na odpor památkářů a ministerstva kultury, které zamítlo žádost o sejmutí památkové ochrany. Proto podnikatelé firmu Baneba před několika týdny prodali. Z obchodního rejstříku nyní vyplynulo, že firma změnila jméno na Bad Johannisbrunn a jejím jediným společníkem a investorem je ostravská akciová společnost Ipsum, která patří zmíněnému Karlu Ležatkovi.

Podnikatel, který v posledních letech mimo jiné postavil na nohy lyžařský areál Kopřivná, jehož je padesátiprocentním vlastníkem, Právu potvrdil, že kolem Jánských Koupelí chodil už několik let. „Je to tak, koupil jsem to. Pracuji na projektu, který počítá s vybudováním rekreačně-lázeňského komplexu se zachováním pramenů minerální vody,“ řekl s tím, že půjde o moderní areál vyšší vyšší kategorie, která ale bude dostupný široké, převážně tuzemské klientele včetně seniorů.

Foto: Aleš Honus, Právo

Stav budov v bývalých lázních Jánské Koupele je žalostný, objekt je poznamenán řáděním vandalů.

Financování má podle svých slov zajištěné a zároveň věří, že najde společnou řeč i s památkáři. „Nejsem v podnikání žádný nováček a nějaké drobné mám, něco jsem ochoten si půjčit a mám také investora, který do toho má jít se mnou. Bavíme se zde o investici přesahující půl miliardy korun. Ten projekt už je v určité fázi připravenosti, ale bohužel nám teď do toho vstoupila epidemie koronaviru a začíná být problém s investory v oblasti turistického ruchu, kteří teď všude zaznamenávají brutální ztráty, takže vyčkáváme, jak se situace vyvine,“ řekl Ležatka.

Co se týče památkové ochrany, na které si předešlí vlastníci vylámali zuby, je Ležatka optimistou. „Ani památkáři rozhodně nechtějí, aby ten areál kvůli zanedbanosti úplně zanikl. Musíme se k tomu postavit racionálně a najít kompromis. Určitě chci některé památkové objekty zachovat, některé jsou ale už v takovém stavu, že to z hlediska fyzikálních zákonů prostě není možné. Takže budeme-li žádat o sejmutí památkové ochrany, tak jen z objektů, které nelze zachránit,“ dodal.

Tenista Berdych prodal zdevastované lázně, které chtěl částečně zbourat

Domácí

Památkáři zatím o novém vlastníkovi nemají žádné informace. Ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula na dotaz, zda si umí představit, že by památková ochrana byla sejmuta jen z části objektů, které jsou neopravitelné, jak tvrdí nový vlastník, řekl, že zatím žádný takový návrh není na stole. „Jakmile se nám ozve, budeme s ním o této věci jednat a hledat možnosti, jak současnou situaci zvrátit a zachovat to, co je ještě možné zachovat. Určitě jsme ochotni se bavit o čemkoliv,“ řekl.

Reklama

Výběr článků