Hlavní obsah

Chystá se otestování všech občanů Česka

8. 10. 2020, 16:12 – Praha
Novinky, fia

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek představil plán na testování všech občanů na koronavirus. Testovalo by se tzv. antigenními testy. Ministerstvo bude jednat s praktickými lékaři, kteří by testování prováděli. Prymula označil plán za ambiciózní, začít realizovat by se mohl už za dva týdny.

TK po jednání vlády k zavedení nových opatřeníVideo: ČTK

 
Článek

„Je tu velká skupina lidí, kteří testováni nejsou. A ta skupina může být mnohonásobkem toho, kolik osob tady jsme schopni zachytit,“ uvedl Prymula s tím, že vláda v posledních dvou dnech řeší ambiciózní projekt otestování všech občanů ČR.

„Protestování v podstatě všech obyvatel České republiky by nebylo na bázi testů PCR, ale bylo by to testy antigenními. Budeme velmi intenzivně jednat s praktickými lékaři, a pokud se celý ten projekt podaří, tak si dovedu představit, že s nějakým odstupem 14 dnů by toto bylo možné,“ prohlásil ministr.

„Takovýmto mechanismem bychom byli schopni odhalit nějakých 90 až 93 procent pozitivních jedinců v populaci, a tak následně snížit tím, že je pošleme do izolace, riziko, že se u nás bude ta nemoc šířit takovým tempem, jak se šíří doposud,“ uvedl Prymula.

Přehledně: Co všechno se zpřísní

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nicméně ČTK řekl, že se sdružením o návrhu nikdo nejednal. Bez podrobností se k němu nechtěl vyjadřovat.

Testování bude dobrovolné

Podle Prymuly bude testování dobrovolná záležitost. „Doufám, že lidé se budou chtít testovat. Alespoň šest milionů,“ upřesnil své očekávání ministr v podvečerním rozhovoru pro ČT. „Těžko někoho budeme nutit,“ připustil.

U praktických lékařů by podle něj mohlo být testováno do sto osob denně.

Projekt je podle Prymuly potřeba důkladně připravit, protože testování není možné provádět příliš dlouho.

Antigenní testy jsou rychlé, nemusí ale odhalit všechny

Testování se v současnosti provádí metodou PCR, což je přímé zjišťování přítomnosti viru v organismu. Antigenní testy, o kterých hovořil ministr Prymula, detekují přítomnost antigenů, což jsou specifické proteiny, které se objeví na vzorku z dýchací soustavy, pokud se virus v dané chvíli aktivně replikuje. Proto je tento test vhodný k odhalení právě probíhající infekce. Provádí se výtěrem z nosohltanu. K vyhodnocení není potřeba laboratoř, výsledek je znám do 30 minut. Spolehlivost antigenního testu ale ovlivňuje například koncentrace viru či doba od nástupu nemoci. Některé nakažené nemusí odhalit.

Vedle toho ještě existují testy zjišťující přítomnost protilátek. Pro dohledávání lidí, kteří jsou aktuálně nemocní, se ale nehodí. Tyto rychlotesty totiž spolehlivě prokazují nákazu koronavirem až zhruba sedm dní po infikování a později. Pokud se tedy člověk nechá testovat bezprostředně poté, co se nakazil, test na protilátky bude mít negativní.

Stejně tak může být test negativní u lidí, kteří nemoc prodělali s minimálními příznaky a nevytvořili si kvůli tomu dostatek protilátek. Většina lidí, kteří nemoc covid-19 prodělali a už nejsou infekční, však bude mít test na protilátky pozitivní. Zatím však není jasné, na jak dlouho, hovoří se o tom, že imunita trvá minimálně tři měsíce. Tyto testy je možné koupit v lékárně a požádat lékaře o jeho provedení. Testuje se z krve. Test je možné si i zaplatit na některých testovacích místech.

Reklama

Výběr článků