Hlavní obsah

Praha zřídí nábytkovou banku pro lidi, kteří na něj nemají peníze

2. 7. 2020, 21:45 – Praha

Praha zřídí na Libuši prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) takzvanou nábytkovou banku. Do ní budou moci obyvatelé dát nepotřebný, ale funkční nábytek a spotřebiče, kterých se chtějí zbavit. CSSP je pak bude poskytovat lidem, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jednání pražského zastupitelstva

Článek

Vstupní náklady na zřízení nábytkové banky budou asi 2,85 milionu korun a bude mít čtyři zaměstnance. Vzniknout by měla letos na podzim. Založení banky dnes schválili pražští zastupitelé.

„Základní funkcí nábytkové banky je zprostředkovat nábytek a další potřebné bytového vybavení lidem žijícím v nouzi, kteří nemají potřebné bytové vybavení, finanční prostředky na jeho pořízení a ve své situaci jsou v sociální tísni," píše se v dokumentu schváleném zastupiteli.

Do sbírky potravin se zapojily desetitisíce lidí v celém Česku

Stalo se

Fungování je postaveno na přijatých darech od občanů a firem. Nábytek a spotřebiče musí být ještě dále využitelné a funkční, nebo případně vyžadují pouze drobné opravy. Dary budou uskladněny v centrálním skladu v Libuši, odkud pak budou odvezeny žadatelům. CSSP bude při výběru příjemců darů spolupracovat s organizacemi poskytujícími sociální služby nebo s radnicemi.

Banka bude mít čtyři zaměstnance - vedoucího, jednoho technika a dva řidiče. Mzdové náklady překročí dva miliony korun. Provozní náklady jsou propočítány na 480.000 korun ročně. Největší částku z toho budou stát energie. Dále bude CSSP platit za materiál na opravy, úklid nebo pohonné hmoty. Zmíněné vstupní náklady zahrnují například regálový systém, nářadí a nástroje na opravy nebo počítače a kancelářský nábytek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků