Hlavní obsah

Pozor na Babiše a plíživý nástup nesvobody, varovali Kalousek s Němcovou

25. 2. 2015, 20:53 – Praha
Novinky, Václav Lang

Parlamentní opoziční politici Miroslav Kalousek (TOP 09) a Miroslava Němcová (ODS) si ve středu na Staroměstském náměstí notovali, když v rámci vzpomínkové akce na únorový převrat roku 1948 varovali přihlížející desítky občanů před plíživým nástupem nesvobody, kterou má reprezentovat šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na shromáždění Světlo pro svobodu - NE komunistickému temnu 25. února 2015 na Staroměstském náměstí v Praze.

Článek

„Ten 25. únor nebyl z úterka na středu, ze čtyřiadvacátého na pětadvacátého. To byl několikaletý plíživý proces,“ prohlásil na mítinku, který pořádala iniciativa Bezkomunistů.cz, první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Nebylo to náhlé, nebyl to šok, byl to několikaletý proces, kdy se společnost den ode dne měnila. A mohla se měnit proto, že to její občané dovolili, že stále jásali, že jsou to ty nové pořádky, že bude líp a že míříme vstříc těm lepším zítřkům, aniž by si uvědomovali, že míříme vstříc totálnímu okleštění svobody,“ dodal.

Němcová popíchla Zemana

Na slova Miroslava Kalouska navázala poslankyně ODS Miroslava Němcová, která onu plíživou nesvobodu personifikovala do vicepremiéra Andreje Babiše, byť jej přímo nejmenovala.

„Pozvolna ztrácíme svobodu mluvit o věcech, které kolem nás jsou, právě proto, že zde už řada médií, vlivných médií není svobodných. Že je vlastní jeden člověk, který je současně členem vlády, významným představitelem politiky,“ prohlásila Němcová o šéfovi ANO, který je zároveň majitelem mediálního domu Mafra.

Němcová popíchla také prezidenta Miloše Zemana, když zavzpomínala, jak před 67 lety tehdejší předseda vlády Klement Gottwald pronesl na Staroměstském náměstí známou větu, že se „právě vrátil z Hradu“.

„Když si představím, co by řekl dnes někdo, kdo by se vrátil z dnešního Hradu, před tím, než by asi povinně musel dýchnout do kontroloru alkoholu, tak by to asi nebylo o moc lepší,“ rýpla si do hlavy státu Miloše Zemana.

Reklama

Výběr článků