Hlavní obsah

Poslanci projednají zákony o volbách a distanční výuce ve stavu legislativní nouze

17. 8. 2020, 19:32 • Aktualizováno 17. 8. 2020, 20:21

Poslanci se ve středu mimořádně sejdou, aby ve zrychleném režimu a ve stavu legislativní nouze projednali dva zákony, které souvisí s epidemií koronaviru. První ze zákonů má umožnit lidem v karanténě v říjnových senátních a krajských volbách hlasovat z auta či ve zvláštních okrskových a výjezdových komisích. Druhým zákonem je novela, která do školského zákona zavádí distanční výuku.

Foto: Petr Horník, Právo

Jednací sál Sněmovny

Článek

Obě uvedené předlohy přijala vláda v pondělí. V případě zákona, který se týká hlasování v karanténě, se na navržených možnostech shodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s parlamentními stranami. Hamáček proto předpokládá, že schvalování ve Sněmovně bude hladké. Pokud Sněmovna zákon schválí, mohl by ho již ve čtvrtek projednat Senát na své pokračující schůzi, která začala minulou středu.

Možnost speciálního hlasování se bude podle návrhu speciálního zákona týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Povinnou distanční výuku i možnost volit z auta pro lidi v karanténě schválila vláda

Domácí

Novela školského zákona, kterou má rovněž projednat Sněmovna, zavádí pro děti povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Ministr školství Robert Plaga (ANO) míní, že zákon by mohl vejít v platnost na počátku školního roku, což bude znamenat že ředitelé škol "se nebudou pohybovat v právním vakuu".

Vláda současně rozhodla o uvolnění miliardy korun na počítače a licence pro potřeby učitelů a žáků základních škol. Školy by je měly dostat zhruba v polovině října.

Školy dostanou peníze na počítače pro učitele. Ani žáky v tom nenecháme, slibuje Plaga

Domácí

Stav legislativní nouze v pondělí na návrh vlády vyhlásil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Jeho rozhodnutí je k dispozici na webových stránkách Sněmovny. Stav legislativní nouze vyhlásil na období od úterý 18. srpna do příštího úterý 25. srpna. Stav legislativní nouze vyhlašoval předseda Vondráček letos na jaře poměrně často, když bylo zapotřebí rychle ve Sněmovně projednat zákony, které reagovaly na epidemii koronaviru. Zrychlení režim umožní Sněmovně projednat a schválit zákon třeba během jediného dne.

Reklama

Související témata:

Výběr článků