Hlavní obsah

Policistu musíte poslechnout, pochybnosti řešte později, rozhodl soud

29. 9. 2011, 14:36 – Brno

Výzvu policisty, jakkoliv se může zdát neopodstatněná či neoprávněná, musí člověk poslechnout. Pokud má vůči postupu policisty námitky, může si na jeho postup stěžovat později. To je resumé sporu, kterým se zabýval Nejvyšší správní soud (NSS). Žena v něm rozporovala přestupkové řízení, které proti ní bylo zahájeno, kvůli neuposlechnutí výzvy policie.

Foto: Profimedia.cz

Výzvy policistů je nutné uposlechnout

Článek

"Neuposlechnutí výzvy policisty jen podle subjektivní úvahy o tom, že se jedná o výzvu nesprávnou, představuje nikoli bezvýznamné ohrožení jednoho z pravidel fungování demokratické společnosti," uvedl NSS v odůvodnění svého rozsudku.

Na počátku sporu byl pokojný protest tří aktivistů proti týrání zvířat. S transparentem přišli na Zelný trh v Brně, kde se konal jarmark související s návštěvou ministrů zemědělství států EU. Policista chtěl, aby účastníci protestu ustoupili k patníkům na okraji trhu. Aktivistka výzvu policisty neuposlechla, protože byla podle vlastních slov přesvědčena, že jedná "v souladu s právem a v zájmu demokratických a občanských hodnot v právním státě".

Podle policie představovala žena problém

Podle NSS měla aktivistka nesporné právo vyjádřit kritický názor na týrání zvířat klidnou demonstrací na volně přístupném místě. Aktivistku ale i přesto vázala povinnost uposlechnout výzvu policisty, která navíc podle NSS "měla svou logiku".

"Jakkoli se žalobkyně nacházela v místě, kde mohl stát každý, podle policisty stála v 'hlavní trase' pohybu účastníků jarmarku. Její statickou přítomnost s transparentem a spolu s dalšími dvěma osobami mohl zasahující policista důvodně vyhodnotit jako problém," stojí v rozhodnutí.

Námitky až později, jinak by vznikl chaos

Podle NSS je nutné, aby lidé výzvy policistů respektovali - stěžovat si mohou později. Soud použil přirovnání k řízení dopravy. Kdyby se každý řídil jen takovým pokynem, se kterým se vnitřně ztotožňuje, vznikl by chaos a hrozily by havárie a zranění.

"Jestliže by v těchto případech měla být nejprve prověřována správnost zamýšleného úkonu veřejného činitele k překonání leckdy velmi subjektivistických představ účastníků, byla by jakákoli řešení takových situací paralyzována," napsali soudci.

NSS zároveň připomněl, že policista pochopitelně nesmí překračovat svou pravomoc a kompetence.

Reklama

Související témata:

Výběr článků