Hlavní obsah

Policie věděla, že Pitr s Mrázkem tunelují Setuzu a mají styky s Řebíčkem

21. 9. 2009, 9:15

Policie už před pěti lety věděla o tunelování potravinářského koncernu Setuza skupinou kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka a Tomáše Pitra, který je nyní na útěku. Policejní spis Olej mapuje také vztahy mezi Pitrem a tehdy nenápadným politikem a pozdějším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS). Spis však byl odložen a policejní tým rozpuštěn.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr dopravy Aleš Řebíček.

Článek

Píše o tom v Mladé frontě Dnes autor knihy Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta. Podle něj se Řebíček bránil dotazům a popíral známosti s Pitrem. Nakonec je ale připustil a vysvětloval je vztahem firem Viamont a Setuzy, které oba zastupovali. Mrázka ale neznal a nikdy se s ním nesetkal, řekl Řebíček.

Ze spisu údajně jasně vyplývá, že úřady už v roce 2004 věděly, kdo ze státní správy pro skupinu kolem Mrázka a Pitra dělá, koho chtějí korumpovat či jaké další podvody chystají. Tým, který spis zpracovával, byl ale po roce rozpuštěn a spis uložen do archivu. Podle MfD to bylo buď kvůli snaze chránit Mrázkovy kontakty v politice, nebo šlo o neschopnost policistů, kteří na spise pracovali. List uvádí, že se to stalo za ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD), který ale pochybnosti odmítá. "Dokud jsem měl sílu, tak vyšetřovatelé na kauze pracovali," řekl.

Nikdo se nezabýval miliardovým tunelem

MfD píše, že tunelování Setuzy Pitrovou skupinou začalo v roce 2002 - za tři měsíce vytáhli ze Setuzy za podezřelých okolností přes 40 miliónů korun, které šly na účet Pivovaru Eggenberg, jehož spolumajitelem byl Mrázek. Jeho přítel pak 24 miliónů z účtu pivovaru vybral. Další částku ve výši 15,7 miliónu korun převedli z pivovaru na konta společnosti, která patřila Pitrovi. Protikorupční policie už v roce 2004 upozornila, že se touto věcí, v níž mohlo jít o praní peněz, nikdo nezabýval. Podle policie vyvedli Mrázek a Pitr ze Setuzy zhruba jednu miliardu korun.

Policejní spis Olej podle MfD zmiňuje i kontakty Pitra s tehdy ještě nepříliš známým regionálním politikem ODS a šéfem stavební firmy Viamont Alešem Řebíčkem. Policisté jej zpočátku evidovali jako "nějakého Hřebíčka". Ve spisu je pak vysvětleno, že "Řebíček je osoba, která skupině Pitr-Mrázek zabezpečovala v ústeckém regionu kontakty na regionální politiky".  

Policie: Řebíček je modelový příklad napojení organizovaného zločinu na politiky

Řebíček vysvětluje kontakty s Pitrem vztahy Viamontu a Setuzy. MfD sdělil, že firma Viamont zajišťovala provozování a údržbu dráhy a drážní dopravy v Setuze. "Jak se ale Setuza dostávala do problémů, vznikl poměrně velký dluh Setuzy Viamontu a její management nás odkázal na svého poradce Pitra," uvedl Řebíček. Proto s Pitrem asi dvakrát mluvil, protože ho tím jeho společníci pověřili. Podle Řebíčka šlo o čistě obchodní vztah dvou firem. "Žádné jiné záležitosti ani vztahy jsem s Pitrem neměl," dodal s tím, že Mrázka neznal a nikdy se s ním nesetkal.

Policie údajně při vyhodnocování spisu Olej uvedla Řebíčkův případ jako modelový příklad toho, jak si organizovaný zločin postupně prošlapával cestičku do politiky a snažil se mít vliv na všechny rozhodující strany ve státě. Policie například věděla, že Řebíček měl úzké vztahy s tehdejším ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS) i jeho náměstkem Jaroslavem Foldynou (ČSSD).

Mrázka, o němž média píší jako o někdejším vládci podsvětí, zastřelil dosud neznámý pachatel v lednu 2006. Pitr byl spolu s dalšími muži odsouzen za daňové delikty k pětiletému trestu, do vězení však nenastoupil. Již více než rok a půl se před českou justicí skrývá zřejmě ve Švýcarsku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků