Hlavní obsah

Policie nakupuje nepotřebná auta a mobily, zjistil NKÚ

11. 1. 2016, 7:33 • Aktualizováno 11. 1. 2016, 8:43

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil v hospodaření některých krajských policejních ředitelství nedostatky ve vedení účetnictví. Ředitelství chybovala i při zadávání veřejných zakázek či při pořizování majetku. NKÚ o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Foto: Milan Malíček, Právo

Nejvyšší kontrolní úřad

Článek

Kontroloři se zaměřili na krajská policejní ředitelství v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a v Hradci Králové. Zajímalo je například hospodaření s pozemky, stavbami či osobními vozy. Prověřili ale i náklady na chov policejních psů a koní či správnost a úplnost evidence a inventarizace majetku.

Při nákupu automobilů chybovaly podle NKÚ pražské a ostravské policejní ředitelství. V Praze vedení porušilo zákon o veřejných zakázkách, když u dvou zakázek na dodání pěti automobilů v celkové hodnotě téměř 2,7 miliónu korun oslovilo pouze jednoho dodavatele a požadovalo konkrétní vozidla. Ta ale po jejich nákupu bez dalšího využití prohlásilo za nepotřebná a převedlo je na jinou organizační složku státu. "Pořídilo tak majetek, který nepoužilo k výkonu své působnosti, čímž porušilo rozpočtovou kázeň," uvedl NKÚ.

Nepotřebné nové mobily

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje zase nakoupilo 12 speciálních mikrobusů za 13,8 miliónu korun, devět z nich pak na základě pokynu z nadřízeného policejního útvaru prohlásilo v rozporu se zákonem za nepotřebné a převedlo je na jiná krajská policejní ředitelství.

Podobné případy zjistili kontroloři i u nákupů mobilních telefonů. Ostravské policejní ředitelství při nákupu 107 mobilů za více než 600 tisíc korun stanovilo technické parametry a další požadavky příliš konkrétně, když uvedlo i obchodní názvy a označení konkrétních mobilních telefonů. Tím podle NKÚ diskriminovalo dodavatele jiných mobilních telefonů a porušilo zákon o veřejných zakázkách.

Související téma:

Podobně prý postupovalo ředitelství policie Ústeckého kraje při nákupu 183 mobilních telefonů v předpokládané hodnotě téměř 1,3 miliónu korun. Kontrola se týkala let 2012 až 2014 a hospodaření s majetkem za 1,7 miliardy korun a peněžními prostředky 227 miliónů korun.

Reklama

Výběr článků