Hlavní obsah

Parkanová chce v čele Vojenského zpravodajství Páleníka

PRAHA

Ministryně obrany Vlasta Parkanová v úterý poslancům sněmovního výboru pro obranu navrhla Ondreje Páleníka jako kandidáta na ředitele Vojenského zpravodajství. Výbor Páleníkovu nominaci projednal. Bude ji však ještě muset odsouhlasit vláda. Dosud armádní tajnou službu, která spojuje rozvědku i kontrarozvědku, provizorně vedl Pavel Adam.

Článek

V současnosti se diskutuje o podobě tajných služeb v Česku. Vládní výbor pro zpravodajskou činnost nedávno podle ministra vnitra Ivana Langera doporučil, aby výsledkem transformace bylo vytvoření dvou zpravodajských služeb, rozvědky a kontrarozvědky.

Došlo by tak ke sloučení civilní rozvědky (ÚZSI-Úřad pro zahraniční styky a informace) s vojenskou rozvědkou a na druhé straně civilní kontrarozvědky (BIS-Bezpečnostní informační služba) s vojenskou kontrarozvědkou. Kompletní plán reformy by měl být podle Langra hotov na podzim.

Dočasným vedením Vojenského zpravodajství byl pověřen Pavel Adam poté, co rezignoval Miroslav Krejčík. Podle neoficiálních informací složil funkci kvůli dlouhodobým neshodám s Parkanovou, která se ho pokusila několikrát odvolat. Kabinet ale o jejím návrhu nikdy nehlasoval. Krejčík se poté rozhodl, že tak citlivou funkci nemůže bez důvěry nadřízených dále vykonávat. [celá zpráva]

Páleník byl v minulosti šéfem speciální prostějovské brigády, která se dvakrát účastnila mise v Afghánistánu. Před časem byl povýšen do hodnosti generála a nyní působí na generálním štábu armády.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám