Hlavní obsah

Ohrožených sýčků se letos v Česku vylíhlo jen 62

16. 8. 2022, 7:14

Kriticky ohroženým sýčkům se v Česku letos nedaří. Ornitologové spočítali pouze 62 mláďat u 26 párů. Toto číslo je podobné loňským součtům. To znamená, že populace této sovy zde balancuje na hranici přežití, uvedla Česká společnost ornitologická.

Foto: ČSOP Nový Jičín

Sýček obecný mizí z moravské přírody.

Článek

„Kvůli slabé loňské sezoně je letos málo nových samečků, kteří hnízdí poprvé, hledají nová teritoria a samičky a posilují populaci. Zaznamenali jsme celkem 59 volajících samečků, loni to bylo 68,“ uvedl Martin Šálek, koordinátor ochrany sýčků z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a České společnosti ornitologické.

„Menší počet samců se promítl také do bilance hnízdění. Letos jsme spočítali jen 26 snůšek sýčků, o šest méně než loni,“ dodal.

Hmyz vymírá. Čínskou cestu „lidských opylovačů“ Evropa nechce, má jiný návrh

Špatnou zprávou je, že na jedenácti hnízdech ornitologové zjistili neoplozená či zastuzená vajíčka a některé snůšky byly dospělými sýčky zcela opuštěny.

„Celkem pět snůšek bylo kompletně neoplodněných či zastuzených. Existují dvě pravděpodobné příčiny či jejich kombinace: chladné počasí v některé fázi inkubace a vliv příbuzenského páření, které může vyústit ve sníženou schopnost reprodukce,“ konstatoval Šálek.

Je na pokraji vyhynutí

Sýček obecný patří v Česku mezi kriticky ohrožené druhy a s počtem zhruba posledních sto párů je na pokraji vyhynutí.

Dlouhodobým hlavním důvodem, proč sýček ubývá z české krajiny, je velkoplošné intenzivní zemědělství vedoucí ke ztrátě pestrosti krajiny, velkým lánům a úbytku krajinných prvků, které jsou pro sýčky i další obyvatele krajiny zcela zásadní.

Do Británie se po tisících let vrátili volně žijící zubři

Z dříve nejpočetnější sovy v Česku, čítající desítky tisíc párů, je nyní sovou nejohroženější, jejíž páry se počítají už jen na desítky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků