Hlavní obsah

Nejjedovatější had na světě uštkl chovatele z Teplicka, ten bojuje o život

V nemocnici bojuje o život chovatel hadů z Teplicka, kterého v neděli navečer uštkl při krmení v teráriu prudce jedovatý had. Podle dostupných informací šlo o taipana menšího, kterého odborníci označují za nejjedovatějšího hada i plaza na světě. Muž si kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím přivolal záchranáře až v pondělí ráno, ti ho okamžitě převezli do teplické nemocnice a poté do Prahy.

Foto: Novinky/Reuters

Nejjedovatější suchozemský had na světě taipan menší

Článek

„Pacient byl hospitalizován na teplickém ARO se závažnou otravou po uštknutí hadem. Odtud byl převezen na specializované pracoviště pražské nemocnice ve stavu ohrožení života,“ řekla CNN Prima NEWS, která na případ upozornila, mluvčí společnosti Krajská zdravotní Miloslava Kučerová.

Podle všeho uštkl chovatele taipan menší, označovaný za nejjedovatějšího hada na světě kvůli tomu, že má extrémně potentní neurotoxický jed. Uvádí se, že jediné uštknutí by dokázalo zabít šedesát až sto lidí najednou.

Taipan menší, zvaný také taipan útočný, žije především v oblastech centrální Austrálie, konkrétně ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Je to poměrně velký, převážně tmavě zbarvený had, jehož délka se pohybuje kolem 180 cm, ale může dorůst i ke 2,5 metru.

Živí se především malými savci, jako jsou myši a krysy, které usmrcuje rychlými opakovanými kousanci. Pro člověka nebývá běžně příliš nebezpečný kvůli tomu, že žije většinou v neobydlených oblastech a je poměrně plachý.

Výběr článků

Načítám