Hlavní obsah

Mrtvé horníky v sobotu uctí zvuk sirén, kolegové si je připomínají u brány dolu

21. 12. 2018, 15:18 • Aktualizováno 21. 12. 2018, 15:44

Oběti čtvrteční tragédie v Dolu ČSM ve Stonavě v pátek přicházejí k vrátnici připomenout současní i bývalí horníci. U improvizovaného pietního místa přibývají od rána svíčky, květiny i další artefakty. V ČR oběti v sobotu v poledne připomene zvuk sirén, které se mimořádně rozezní.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Lidé přicházeli uctít zapálením svíčky památku horníků z Dolu ČSM

Článek

Na uctění památky mrtvých horníků se v pátek dohodl premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

„Po dohodě s premiérem Andrejem Babišem a ředitelem HZS Drahoslavem Rybou se zítra (v sobotu) rozezní sirény na památku obětí včerejšího výbuchu v Dole ČSM. Myslím na jejich blízké a přeji jim sílu, aby překonali tragickou ztrátu,” uvedl Hamáček.

Před vrátnicí dolu vzniklo improvizované pietní místo. „Přišli jsme se rozloučit, byli to naši kamarádi. Jsme z jedné směny. Včera jsme ale měli volno. Měli jsme štěstí, oni ne,” řekl ČTK polský horník Sebastian Makarowski. Pak se na chvíli odmlčel. „Martin, Kamil, Kryštof a Marek, to jsou jejich jména. Tyto jsem znal, řadu let jsme spolu pracovali. Mohli jsme být na jejich místě,” dodal.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Lidé přicházeli 21. prosince 2018 uctít památku horníků z Dolu ČSM na Karvinsku, kteří předešlého dne zahynuli při výbuchu metanu. Oživot přišlo třináct havířů, z toho dvanáct Poláků.

S rodinami zemřelých kamarádů se ale neznal. Všichni byli z různých koutů Polska. Potkávali se jen v práci či na ubytovně. Co bude dál, ještě muž, který v podzemí pro OKD pracuje 18 let, zatím neví. „Do Vánoc máme volno, pak se uvidí. Těžko se nám ale pojede dolů,” svěřil se.

Před výbuchem metanu se utéct nedá

Další z polských horníků, který se dopoledne na místo přišel podívat, uvedl, že dobře znal předáka směny, kterou v podzemí exploze zastihla.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Při výbuchu v Dole ČSM Stonava zemřelo 13 horníkůVideo: AP

„Byl to kamarád. Měl obrovskou smůlu. Včera (ve čtvrtek) měl fárat ráno. Vyměnil si to ale s někým za odpolední směnu. To se mu stalo osudným,” řekl.

Svíčku zapálil i Dominik Maniura. „Tady jsem pracoval šest let, v televizi jsem se dozvěděl, co se stalo. Zasáhlo mě to. Musel jsem přijet. Nemám slov,” řekl.

Foto: Aleš Honus, Právo

Před dolem ČSM ve Stonavě visí černý prapor.

Prvních 13 svíček na improvizované pietní místo přinesl Radomír Bartoň s kolegou. Pracují v jiném dole, přesto neváhal a do Stonavy vyrazil.

„Stala se obrovská tragédie. Je jedno, jestli tady zemřeli Češi nebo Poláci. Každý, kdo na šachtě pracuje, to pochopí. V té díře jsme jedna rodina. Zasáhlo mě to, celou noc jsem nespal. I když jsem ty chlapy neznal,” řekl. V minulosti sám menší výbuch metanu zažil. „Je to už dávno, byl mnohem slabší. Před tím se nedá utéct,” řekl.

Svou pomoc dnes přišel k dolu nabídnout i stonavský farář Roland Manowski. Podle něj je neštěstí o to větší, že se stalo tak krátce před Vánocemi. „Každý farář musí být tam, kde se lidem něco děje. Za horníky se můžeme už jen pomodlit. Pomoc ale potřebují pozůstalí,” řekl. Památku obětí důlního neštěstí chce připomenout i během stonavské štědrovečerní půlnoční mše.

Podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) metan udeřil ve čtvrtek bez varování. „Tato oblast byla vždy výbušná. Výrony metanu jsou bohužel hodně náhlé a koncentrované. To je to největší nebezpečí. Nebylo žádné varování. Pokud vím, žádná čidla nehlásila překročení koncentrace metanu,” řekl.

Poslanec Josef Hájek (ANO) v souvislosti s neštěstím vyzval poslance i veřejnost k příspěvku do sbírky vyhlášené kvůli pomoci pozůstalým. [celá zpráva]

Poslanec Hájek vyzval k minutě ticha Poslaneckou sněmovnuVideo: Novinky

„Je to strašná tragédie, dlouho nepamatuji tolik hornických obětí,” řekl Hájek, jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Dodal, že se spojil se Spolkem svatá Barbora, který pomáhá dlouhodobě hornickým sirotkům. „Domluvil jsem se s nimi na vyhlášení sbírky na pomoc rodinám obětí,” uvedl.

Přispět lze na bankovní účet 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. „My horníci jsme jedna velká rodina a vždy mezi námi byla velká solidarita. Ti lidé fárali na našich šachtách, je jedno, jestli je to Čech, nebo Polák,” uvedl Hájek.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků