Hlavní obsah

Ministerstvo: dechové zkoušky na alkohol jsou nepřesné

25. 5. 2009, 8:06 – Praha

Ministerstvo dopravy vydalo podle České televize metodický pokyn, podle kterého by policie měla tolerovat – a tedy nepostihovat – dechový test při hodnotách nižších než 0,24 promile alkoholu, což odpovídá půllitru piva. Proč taková změna postoje k alkoholu za volantem?

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Článek

Důvodem je poznatek expertů, podle nichž měřicí přístroje registrující alkohol v dechu vykazují značné odchylky vzhledem ke skutečnému obsahu alkoholu v krvi i v porovnání mezi opakovanými zkouškami.

Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund, který laboratorně porovnával promile v krvi podnapilých osob vzhledem k předchozím policejním měřením, dospěl k závěru, že odchylky se mohou pohybovat v rozmezí jedno až dvě promile.

"Mám provedeno tisíc měření, kde jsem došel k tomu, že odchylky mohou být až plus 0,7 promile, ale i 2,3 promile,“ upozornil Zikmund. K podobnému zjištění před časem dospěl podle ČT i Český metrologický institut.

Podle znalců rozdíly v měřeních nejsou chybou přístrojů, nýbrž vlivem specifických podmínek při měření. "Může tam být zima nebo naopak teplo, řidiči mohou být šokem nebo útěkem rozdýcháni, takže to bývá ovlivněno,“ řekl Zikmund.

Odečíst 0,24 promile

Výsledkem je ministerské nařízení správním orgánům, aby při trestání body či pokutou u usvědčených odečetly z naměřeného čísla 0,24 promile. Teprve výsledek hodnoty po odečtení má být sankciován.

Podle nové metodiky se bude navíc přistupovat k odběru krve v případě, že se výsledek dvou po sobě jdoucích dechových zkoušek v pětiminutovém intervalu bude lišit o víc než deset procent.

"My jsme to upravili s tím, že je pro nás nepřijatelné, aby řidič stál půlhodiny na stanovišti a každých pět minut prováděl dechovou zkoušku. Proto jsme uvedli, že u těchto rozporů bude proveden odběr krve,“ řekl k tomu ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Reklama

Související témata:

Výběr článků