Hlavní obsah

Los Emil si pod policejním dohledem užil procházku nočním Hodonínem

1:52
1:52

Poslechněte si tento článek

Hodonín

S Hodonínem se při svých toulkách seznámil v noci na pátek los evropský Emil. Dorazil ze slovenské Skalice. V Hodoníně zamířil potemnělými ulicemi do centra, kde si pochutnal na listech jednoho z okrasných stromů. Protože procházel kolem železničního nádraží, byla omezená vlaková doprava. S policejní asistencí přešel i rušnou silnici I/55.

Los Emil se procházel Hodonínem, omezil provoz vlakůVideo: Policie ČR

Článek

Emil je, s nadsázkou řečeno, na evropské tour; prošel z Polska přes Česko na Slovensko a nyní se vrátil na Moravu. V Hodoníně na jeho bezpečnost dohlíželo hned několik policejních hlídek.

„Na vlakovém nádraží jsme ve spolupráci se správou železnic na chvíli museli omezit provoz vlaků. Majestátní zvíře pak nad ránem pokračovalo směrem k silnici I/55 (pozn. silniční tah z Břeclavi na Uherské Hradiště). I tam jsme na chvíli provoz zastavili, střet s autem by mohl skončit fatálně nejen pro losa,“ řekl Novinkám mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Foto: Mesto Skalica

Takto byl los Emil v úterý vyfotografován ve slovenské Skalici.

Po zdárném zdolání silnice zvíře zamířilo lesem dále od civilizace. „O putování losa jsme vyrozuměli pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny,“ dodal mluvčí.

Losa je nejlepší pozorovat zpovzdálí

Mladý samec losa evropského se dříve pohyboval po různých místech v Česku. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR tehdy vybídla fotografy, aby zvíře neplašili a nepřibližovali se k němu, neboť los může propadnout panice, vběhnout pod auto nebo na fotografa zaútočit.

Foto: Policie ČR

V Hodoníně si los pochutnal na veřejní zeleni.

V Česku cesta mladého losa vyvolala velký zájem veřejnosti. Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska.

V ČR žije nejvíce losů na Šumavě na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15 jedinců. Pro přežití této populace je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska.

Výběr článků

Načítám