Hlavní obsah

Lékaři v Olomouci zachránili muže, kterému se obří tříska zabodla do srdce

6. 8. 2009, 9:51 – Olomouc
Právo, Miloslav Hradil

O znovuzrození může hovořit 27letý muž, kterému se v pondělí ráno zabodla na pile v Otaslavicích na Prostějovsku nešťastnou náhodou do srdce velká dřevná tříska. Odlétla od stroje při zpracování dřeva. Muž přežil jen díky špičkové práci olomouckých záchranářů a lékařů z Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci.

Článek

"Muž ztratil přes dva litry krve. Letecky byl přepraven do nemocnice, kde mu kardiochirurgové zašili probodnutou srdeční komoru,“ řekl Právu ve čtvrtek mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Dispečink Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje dostal hlášení o vážném úraze na pile v pondělí v 8.15 hodin. Během dvanácti minut byl na místě vrtulník.

"Muž byl v bezvědomí. Tříska, která jej zasáhla, byla dlouhá skoro jako oštěp. Měla zhruba metr a půl na délku. Do těla se zabodla deset centimetrů hluboko, ale zřejmě vlastní váhou ještě před naším příjezdem z rány vypadla,“ uvedl lékař záchranky Milan Brázdil, který zraněného na místě ošetřoval.

FOTO: Foto FN Olomouc

Srdce mladíka se podle něj zpomalovalo a bylo nutné odvést krev z prostoru mezi srdcem a osrdečníkem, tedy srdečním obalem.

"Pokud se v osrdečníku hromadí krev, srdce je postupně utlačováno. Tento stav vede rychle k srdečnímu selhávání až k zástavě. Nepřímá srdeční masáž pak může situaci ještě zhoršit. Jedinou možností je odsát krev z osrdečníku, a tím srdce uvolnit ze sevření. To záchranáři výborně zvládli zavedením cévky přes onu bodnou ránu, což není obvyklé. Situaci vyřešili na výbornou,“ chválí posádku vrtulníku primář Kardiochirurgické kliniky FN Olomouc Vilém Bruk.

Pacient ztratil dva a půl litru krve, zachránila ho sraženina

Zraněný tak na místě ztratil asi litr a půl krve. Zhruba po hodině ošetřování včetně resuscitace jej vrtulník přepravil na heliport Fakultní nemocnice Olomouc.

Za dalších 20 minut už byl na operačním sále, kde mu kardiochirurgové otevřeli hrudník a z osrdečníku a pohrudniční dutiny odsáli téměř další litr krve. "Ztratil tedy skoro dva a půl litru, přičemž člověk má v těle celkově pět až šest litrů krve. Dostal samozřejmě hodně jednotek krve a plazmy, abychom ztrátu nahradili,“ poznamenal primář.

Podle jeho slov měl mladý muž velké štěstí. Z osrdečníku totiž lékaři vyňali krevní sraženinu velkou jako pěst, která po zranění utěsnila ránu v srdeční komoře.

FOTO: Foto FN Olomouc

"Když jsme sraženinu odstranili, stříkala krev skoro půl metru vysoko. Díky ní tedy krev dál masivně nevytékala, což bylo štěstí. Rána v srdci byla asi půlcentimetrová a byla v přední stěně pravé srdeční komory. Museli jsme jednat rychle, prsty jsme utěsnili ránu a bez mimotělního oběhu, který by pro nás znamenal další prodlevu, jsme ji okamžitě zašili,“ líčí primář Bruk.

Lékaři pak hledali bodný kanál, kudy tříska prošla mladíkovým tělem. "Probodla osrdečník a srdce a těsně minula levou plíci, kterou ale nezranila. Mladík měl opravdu velké štěstí. Záchranka v terénu odvedla skvělou práci. Pacient se ještě týž den večer probral, jeho stav se zlepšuje, dýchá bez pomoci přístrojů a komunikuje s okolím,“ dodal Bruk.

Samotný pacient si pondělní ráno, kdy jej nešťastně zasáhl dřevěný "oštěp“, příliš nevybavuje. "Jsem vyučený nábytkář a k práci se dřevem mám blízko. Šel jsem na pilu poradit se s kamarády a vzpomínám si, že jsem najednou dostal velkou ránu. Pak už nic nevím. Probral jsem se až ve fakultní nemocnici,“ říká mladík, který žije na Prostějovsku a na konci letošního roku se poprvé stane otcem. "Záchranářům i lékařům děkuji. Jsem na živu a cítím se dobře,“ dodává mladý muž se slzami v očích.

Reklama

Související témata:

Výběr článků