Hlavní obsah

Lékař: Dopady postcovidového syndromu jsou tvrdé

11. 4. 2021, 4:13

Negativním testem na covid-19 toto onemocnění často nekončí. Po těžkém průběhu mohou být pacienti i týdny připojeni na přístrojích. Po vyléčení totiž bojují s tzv. postcovidovým syndromem. Lékaři varují, že může těžce postihnout i ty, kteří měli lehký průběh infekce. Jeden den běhají, druhý neujdou pár metrů, zvracejí, kašlou. Vitaminy a antibiotika nepomáhají.

Foto: Právo

Ilustrační foto

Článek

Především v nemocnicích na jihu Česka, kde jsou počty nově nemocných stále vysoké, upozorňují zdravotníci, že mnoho postelí a přístrojů slouží těm, kteří už dávno covid pozitivní nejsou.

„Ke konci týdne bylo sedm nemocných z třiadvaceti hospitalizovaných na anesteziologicko-resuscitační klinice. Jde většinou o nejtěžší případy, které jsou na umělé plicní ventilaci,“ popsal Právu Vladimír Šrámek, přednosta Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN u sv. Anny v Brně.

Podle něj jsou to nejčastěji pacienti se závažnými infekcemi plic, pneumotoraxem: „Pak jde například o selhání ledvin, výjimečně mozkové příhody. Délka léčby u těchto lidí je po prodělání covidu různá. Může to být několik dní, ale třeba také víc než jeden měsíc.“

Problémy mají další tři měsíce

Po propuštění je ale málokdo opravdu fit. „Čeká je dlouhá, náročná rekonvalescence. Sledujeme je ve tří, šesti a dvanáctiměsíčních intervalech. Zatím nemůžeme dát jasnou odpověď, ale téměř u všech pacientů po třech měsících přetrvávají fyzické i psychické problémy. Například únava, poruchy spánku, dušnost, špatná fyzická kondice, sklony k depresím,“ říká přednosta.

Jak dodává, má však i velmi pozitivní případ, kdy nemocný začal rehabilitovat, zhubl a referoval, že se cítí lépe než před covidem. Přesto většina těch, kteří se uzdraví, musí po propuštění z nemocnice vyhledat péči praktických lékařů, kteří z postcovidového syndromu neléčí jen těžké případy. Jsou mezi nimi i lidé, kteří jen náhodou zjistili, že mají covid-19.

„S postcovidovým syndromem přicházím do styku dnes a denně. A nemluvím jen o pacientech, kteří prošli těžkým průběhem nemoci a jejich stav vyžadoval intenzivní léčbu v nemocnici. Někteří pak měli naprosto lehký průběh, přesto ke mně přicházejí s těžkým postcovidovým syndromem,“ upozorňuje praktický lékař Rodion Schwarz, terapeut celostní medicíny a školitel lékařů a studentů 3. LF UK.

Pětiměsíční holčičce s postcovidovým syndromem zmodraly končetiny

Děti

Pomohly až infuze

„Jde o nespecifické příznaky mimo rámec nemoci. Z ničeho nic lidé trpí těžkou nevysvětlitelnou únavou, trávicími obtížemi, doznívajícími kašli, na které nic nezabírá, včetně antibiotik. Pacient jeden den uběhne pět kilometrů a druhý den má problém ujít pár set metrů k lékaři. Takové skoky vysvětlení nemají,“ popisuje praxi lékař.

Už měsíce se Schwarz snaží najít způsob, jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoct. „Projevy nazývané postcovidovým syndromem medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit více úrovní léčby. Já to řeším tak, že odeberu krev, změřím saturaci kyslíku. Pacient má například subjektivní pocit, že jeho krev se neokysličuje, ale kyslíku má dost. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není. Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie,“ řekl Právu praktický lékař.

„Po covidu trávicí trakt často dobře nepřijímá tablety. Když pacient pozře tisíc miligramů vitaminu C, tělo si vezme sotva sto a zbytek vyloučí. Ale jdou-li vysoké dávky vitaminů a minerálů rovnou do žíly, ještě například s postcovidovým odvarem z bylin, tak to funguje. A jako možná zatím jediné vždy zabírá,“ vysvětluje Schwarz.

Jak se stane, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři často nevědí rady, vysvětluje praktik tím, jaký je charakter samotného covidu-19. „Nakonec i průběh covidu je těžko vyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIP, a 84letého seniora, který je těžce polymorbidní, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní, a jediný projev, který zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. Ten den k obědu nesnědl svých obvyklých šest knedlíků,“ uzavřel Schwarz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků