Hlavní obsah

Koněvova ulice v Praze se přejmenovávat nebude, radnice instalovala vysvětlující tabulku

22. 6. 2021, 9:57

V Koněvově ulici nechala radnice Prahy 3 instalovat tabulku, která se věnuje podílu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na osvobození Prahy v roce 1945, ale též jeho roli při potlačení maďarského povstání v roce 1956 a dalších dějinných událostech. Podobné cedulky radnice instalovala v ulicích u příležitosti 600. výročí husitské bitvy na Vítkově. Další budou následovat.

Foto: Praha 3

Pod uliční cedulí je vysvětlující tabulka

Článek

V minulosti se opakovaně objevily výzvy, aby byla ulice, jež nese jméno po sovětském maršálovi, s ohledem na jeho kontroverzní roli v české a evropské historii přejmenována. Podle vedení radnice by to bylo nicméně příliš komplikované, protože v ulici bydlí asi 7000 lidí.

„Proto jsme se rozhodli, že alespoň formou dodatkové cedulky co nejvýstižněji popíšeme Koněvovu roli v moderních evropských dějinách,” uvedl radní městské části Pavel Křeček (STAN).

Text vychází z textu informační tabulky u Koněvova pomníku, jenž byl v Praze 6. Po vášních kolem tabulky i sochy samotné a vandalských útocích na pomník nechalo vedení Prahy 6 loni v dubnu maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči odstranit. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Praha 6 odstranila sochu Koněva. Využili jsme nouzového stavu, připustil starosta

Domácí

Křeček upozornil, že text byl konzultován s Vojenským historickým ústavem a Ústavem pro studium totalitních režimů. „I přes snahu o co největší objektivitu stejně očekávám, že obsah tabulky bude přijímán rozporuplně,” uvedl radní.

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl, že i datum umístění tabulky má svůj význam. „Přesně před třiceti lety dne 21. června 1991 opustil naše území poslední železniční transport se sovětskými vojáky a technikou. Proto jsme dnes (v pondělí) umístili novou tabulkou na Koněvovu ulici,” sdělil.

Obdobné tabulky vysvětlující, po kom jsou ulice pojmenovány, připravují i v Praze 1. Popisu se letos mají dočkat ulice pojmenované po známých osobnostech, jako je Havlíčkova, Opletalova, Palackého, Washingtonova, Nerudova, Husova nebo Jungmannova, a také pražská nábřeží a známá náměstí.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Podílel se také v 50. letech na krvavém potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

Češi musí obnovit Koněvův památník v Praze, vzkazuje ruský ministr zahraničí

Evropa

Reklama

Výběr článků