Hlavní obsah

Knihovnu roku mají v Praze-Dolních Chabrech

4. 10. 2022, 15:24 – Praha

Knihovnou roku 2022 se stala Místní veřejná knihovna v Praze-Dolních Chabrech. V letošním ročníku soutěže zvítězila v kategorii základní knihovna. Cena je spojena s odměnou 70 tisíc korun. Zvláštní ocenění v této kategorii získaly Knihovna Smrčná na Jihlavsku a Knihovna městyse Choltice na Pardubicku. Zástupcům knihoven v úterý předal ceny v pražském Klementinu ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Foto: Knihovna a kulturní centrum Chaberský dvůr

Místní veřejná knihovna v Praze-Dolních Chabrech v letošním ročníku soutěže zvítězila v kategorii základní knihovna.

Článek

„Role knihoven se v poslední době zásadně změnila. Jsou to informační centra, ale plní i funkci komunikačního centra. Udělování cen Knihovna roku ukazuje, jak se to napříč celou Českou republikou naplňuje. Knihovny větší, menší, na venkově i městech, všechny se snaží reagovat na to, jak se proměnil svět, a chtějí se otevřít čtenářům všech věkových kategorií a vést je k tomu, aby nejenom četli a půjčovali si knihy, ale aby také získávali další informace a propojovali se navzájem mezi sebou,“ řekl Baxa.

Vítězná Místní veřejná knihovna Praha-Dolní Chabry je komunitní knihovnou, která je součástí kulturního centra Chaberský dvůr. Podle poroty se aktivně podílí na životě v místní části.

Foto: Knihovna a kulturní centrum Chaberský dvůr

Z knihovny v Dolních Chabrech.

Knihovna Smrčná jako jedna z prvních obecních knihoven začala půjčovat e-knihy a Knihovna městyse Choltice se mimo jiné zapojila do projektu Příběhy sousedů, který vznikl při neziskové organizaci Post Bellum.

Foto: Knihovna a kulturní centrum Chaberský dvůr

Z knihovny v Dolních Chabrech.

Hlavní cenu v kategorii informační počin získala Národní knihovna ČR za vydání publikace Jak řídit knihovnu: příručka pro začínající vedoucí/ředitele knihoven. Byla vydána v tištěné podobě i zveřejněna v elektronické formě na webu Národní knihovny, kde je doplněna o desítky interaktivních příloh k jednotlivým kapitolám.

Pražské Klementinum: Nejkrásnější knihovna i jedinečné výhledy

Zvláštní ocenění v této kategorii za významný počin získal projekt Městské knihovny Litomyšl „Ta Božena!“, jehož cílem bylo připomenout výročí 160 let od úmrtí Boženy Němcové a vytvořit literární putování po stopách spisovatelky v regionu.

Viktorka z Babičky: Jak se liší román a realita?

Ocenění v kategorii základní knihovna je určeno především knihovnám v malých obcích, kde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci. Cenu v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb dostává provozovatel knihovny či její pracovník.

Městská knihovna roku je ve Frýdku-Místku

Titul Městská knihovna roku 2022, který uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Svaz měst a obcí ČR, získala Městská knihovna Frýdek-Místek z Moravskoslezského kraje.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Městská knihovna Frýdek-Místek.

Její aktivity postihují všechny věkové kategorie občanů města – od projektu Bookstart přes dětské Klubíky, TeenZonu pro dospívající až po akce pro seniory. Ceny předali předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Roman Giebisch a výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Knihy zdražují, nakladatelé doufají, že to lidé pochopí

Ocenění knihovnám a knihovníkům udílí ministr kultury od roku 2003. V Česku je asi 5500 knihoven a několik stovek jejich poboček. V celosvětovém měřítku je to nejhustší síť. Podle statistik knihovnického institutu v České republice do knihoven chodí polovina dětí a třetina dospělých.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Dětské oddělení knihovny ve Frýdku-Místku.

Foto: Vladimír Pryček, ČTK

Městská knihovna Frýdek-Místek získala titul Městské knihovny roku 2022. Na snímku terasa v oddělení beletrie.

Může se vám hodit na Firmy.cz: Městská knihovna Frýdek-Místek

Reklama

Výběr článků