Hlavní obsah

Firma z Agrofertu neměla na zakázku nárok, rozhodlo ministerstvo financí

28. 6. 2021, 10:11

Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, když propagaci projektu na podporu handicapovaných přidělil společnosti Mafra. Takový je verdikt auditorů ministerstva financí, kteří v roce 2020 prověřovali, jak karlovarská pobočka úřadu práce nakládá s evropskou dotací na projekt „Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji”.

Foto: Milan Malíček, Právo

Sídlo společnosti Agrofert na pražském Chodově.

Článek

Podle serveru iRozhlas.cz, který má dokument k auditu k dispozici, jde o první známé rozhodnutí, které odstavuje holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) od veřejného tendru. Úřad práce se proti výsledkům prověrky ohradil.

Karlovarská pobočka získala na projekt z Evropské unie 35 milionů korun. Propagaci projektu si úřad práce objednal mimo jiné u společnosti Mafra, která vydává Mladou frontu Dnes nebo Lidové noviny. Za inzerci projektu na podporu zaměstnanosti handicapovaných zaplatil 10 397 korun. „Šlo tak sice o malou zakázku, přesto stačila k tomu, aby resortní kontroloři došli k jednoznačnému závěru. A sice: firma kvůli premiérovi neměla tendr získat,” píše server.

EU znovu píše Česku kvůli auditu o Babišovi. Ministerstvo čeká s reakcí na překlad

Domácí

„Jako zakladatel a obmyšlený uvedených svěřenských fondů je (Andrej Babiš) osobou, u níž lze důvodně předpokládat 'hospodářský či jiný přímý či nepřímý osobní zájem' související s majetkem vloženým do svěřenských fondů,” uvedl auditní orgán ministerstva v dokumentu. Podle serveru se auditoři ve svých závěrech opřeli zejména o evropskou legislativu ke střetu zájmů. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.

Úřad práce s výsledky prověrky nesouhlasí. Uvedl, že Babiš není vlastníkem majetku vloženého do svěřenských fondů a že neexistuje relevantní soudní rozhodnutí, které by dávalo prostor pro jiný výklad. „Auditovaný subjekt považuje zaujetí prezentovaného závěru ze strany auditního orgánu za velmi překvapivé,” reagovala karlovarská pobočka. Resort připomínky úřadu práce nepřesvědčily. Na stanovisku, které čerpalo rovněž ze závěrů auditní mise Evropské komise ke střetu zájmů, se tak nic nezměnilo. „Auditní orgán při formulaci svých zjištění není oprávněn vyčkávat na hypotetické budoucí řešení právní otázky vnitrostátním soudním či správním orgánem,” uvedli auditoři. Dotační projekty na pokyn Bruselu prověřují pravidelně.

Začněte ihned vymáhat dotace od Agrofertu, vyzval ministry Senát

Domácí

Úřad práce tak musel po prověrce upravit financování dotačního projektu. „Řídicí orgán (ministerstvo práce coby poskytoval dotace) je v případě potvrzené nesrovnalosti povinen aplikovat finanční opravu ve stanovené výši. Následně dochází k řešení nesrovnalosti na národní úrovni,” uvedl Šimon Blecha z tiskového odboru ministerstva financí.

Ředitelka karlovarské pobočky úřadu práce Alice Kalousková odkázala server na tiskový odbor úřadu práce, jeho mluvčí Kateřina Beránková odpovědi s ohledem na pracovní vytížení kolem ničivého tornáda na jihu Moravy do uzávěrky textu nezaslala, napsal server.

Reklama

Související témata:

Výběr článků