Hlavní obsah

Firma Morávia-Chem šéfa lihové mafie Březiny je v konkurzu

12. 9. 2015, 9:46 • Aktualizováno 12. 9. 2015, 10:39

Krajský soud v Brně v pátek vyhlásil konkurz na majetek společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a údajný šéf lihové mafie Radek Březina. Informace byla získána z insolvenčního rejstříku.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Obžalovaný Radek Březina

Článek

Návrh na prohlášení konkurzu podal v dubnu jednatel Morávia-Chem Radek Menšík. Závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vyčíslil na 211 miliónů korun. Morávia-Chem letos na sebe postupně podala pět insolvenčních návrhů a uspěla až s posledním.

V areálu Morávia-Chem souzený podnikatel Březina prováděl falešnou denaturaci lihu a tato firma z malé obce Hrobice na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. Podle obžaloby způsobila mafie kolem Radka Březiny škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun.

Část dluhů tvoří dlouhodobé směnky

Podle soudkyně Vlasty Hermanové nebylo možné řešit úpadek Morávia-Chem reorganizací, protože firma zastavila svoji činnost. Prohlášení konkurzu navíc požadoval i jednatel Menšík. Insolvenční správkyní Morávia-Chem soud jmenoval advokátku Leonu Hartman. Věřitelé mají dva měsíce na přihlášení pohledávek.

Menšík závazky Morávia-Chem v dubnu vypočítal na 211 miliónů korun a majetek firmy na 75 miliónů korun. Hlavní část dluhů prý tvoří dlouhodobé směnky, jejichž hodnota je 134 miliónů korun. "Současní věřitelé nejsou známi," upozornil.

Celníkům Morávia-Chem na zajištění spotřební daně k lihu dluží 54 miliónů korun. Dalších 13 miliónů korun na straně závazků tvoří půjčka od společníka, na kterou není písemná smlouva. Několik miliónů korun Morávia-Chem dluží státu za nezaplacenou DPH či odvody z mezd.

Menšík podání insolvenčního návrh zdůvodnil tím, že celní úřad vydal v březnu zajišťovací příkaz na 54 miliónů korun. "Vzhledem k tomu, že firma již v exekuci je, je zajištěný veškerý majetek včetně zásob a jsou zajištěné bankovní účty, došlo tímto opatřením k opětovnému úplnému zastavení činnosti firmy. Firma je v tomto okamžiku předlužena a zastavila platby svých závazků," uvedl.

Nelegální líh

V areálu Morávia-Chem byla prováděna falešná denaturace lihu. Před soudem to potvrdil Březinův bratr Tomáš. "Ve firmě od roku 2002 do mého zadržení vznikal nelegální líh, byl to jediný zdroj nelegálního lihu pro mého bratra. Odtud šel do skladů. Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu. Firma tak nakoupila desítky miliónů litrů lihu," prohlásil.

Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla podle něj jen malá část, nejméně 23 miliónů litrů lihu prý bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně. K vlastnictví firmy i k falešným denaturacím se poté přiznal i Radek Březina. Menšíka označil za neschopného, jednatelem byl prý pouze na papíře.

Případ obchodů s nelegálním lihem, které podle obžaloby organizoval Březina, řeší olomoucký soud od loňského prosince. Zlínský soud na jaře uložil Radku Březinovi dva roky za to, že v areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. Krajský soud trest zmírnil na 16 měsíců.

Reklama

Související témata:

Výběr článků