Hlavní obsah

CVVM: Proti umístění amerického radaru jsou dvě třetiny občanů

3. 10. 2008, 19:21 – PRAHA

S umístěním amerického radaru protiraketové obrany v České republice nesouhlasí dvě třetiny lidí. Naopak pro vybudování základny se vyslovila asi čtvrtina dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu, který v září udělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti průzkumu z června se aktuální výsledek statisticky významným způsobem nezměnil.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Odpůrci radaru při protestu na Václavském náměstí

Článek

O smlouvách mezi ČR a USA o umístění části protiraketové základny v Brdech bude ještě v říjnu rozhodovat český parlament. Na otázku, zda by o radarové základně měli rozhodnout občané v referendu, v září kladně odpovědělo 68 procent lidí. S referendem naopak nesouhlasí 25 procent dotázaných.

Výsledky průzkumů od roku 2006 stále vykazují převahu nesouhlasu s umístěním radaru v ČR. Podíl nesouhlasných odpovědí se pohybuje mezi 61 a 70 procenty, podíl souhlasných odpovědí činí stále přibližně jednu čtvrtinu a zatím se nikdy nedostal přes třicet procent.

Podle stranických preferencí má případné umístění radaru v ČR většinovou podporu mezi příznivci ODS. Voliči ostatních stran myšlenku americké radarové základny v ČR většinou odmítají, relativně četnější a vyhraněnější nesouhlas projevují zejména opoziční ČSSD a KSČM.

Postoj občanů k radaru (v %)
ledenúnorbřezendubenkvětenčervenzáří
rozhodně souhlasí6767769
spíše souhlasí19202222172019
spíše nesouhlasí25252526262525
rozhodně nesouhlasí41424037424142
neví9678885
Zdroj: CVVM

Šetření zaznamenalo vyšší podíly souhlasu mezi muži, lidmi ve věku 30 až 44 let a respondenty s vyšším dosaženým vzděláním, kteří životní úroveň svojí domácnosti hodnotí jako dobrou. Proti základně se naopak vyslovovali důchodci, lidé s nižším dosaženým vzděláním a dotázaní, kteří svou životní úroveň vnímají jako špatnou nebo jako "ani dobrou, ani špatnou".

Případné referendum v této otázce má dlouhodobě podporu výrazné většiny občanů. Proti referendu se vyjadřují hlavně stoupenci vybudování radarové základny v ČR, mezi lidmi nesouhlasícími s umístěním radaru na českém území dosáhla podpora referenda 86 procent.

Průzkumu, který se uskutečnil od 1. do 8. září, se zúčastnilo 1066 respondentů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Reklama

Výběr článků