Hlavní obsah

Česká detenční zařízení jsou nelidská, tvrdí šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům

7. 10. 2015, 22:53 – Bern

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující. Řekl to v rozhovoru se švýcarským rozhlasem a televizí (SRF).

Foto: Radek Plavecký, Právo

Běženci v zařízení pro zajištění cizinců v Jezové u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.

Článek

Poukázal přitom na chybějící toalety nebo na to, že uprchlíci často ani nevědí, proč jsou zavíráni. Jediným cílem české vlády je podle něj tímto způsobem odradit případné další uprchlíky od cesty do České republiky.

Česká policie podle Rozumka intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin. "A to z jednoho důvodu: aby odstrašila ostatní. Všem uprchlíkům tak je dáván signál, aby si našli jinou trasu. Chtějí tudíž břemeno svalit na jiné země," řekl Rozumek.

Dobrovolníci OPU údajně v českých detenčních zařízeních viděli bosé a nedostatečně oblečené děti, a podle jejich přesvědčení navíc hladové.

"Hygienické podmínky jsou velmi špatné. Zhruba 70 mužů spí na karimatkách v tělocvičně. Na několik málo toalet mohou jen v doprovodu dozorců. Prý byly i případy salmonelózy. Tyto podmínky podle mého názoru odporují článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, tedy zákazu týrání, ponižujícího a nelidského zacházení," řekl.

Svlékají je do naha a hledají peníze

Rozumek také na dotaz SRF potvrdil údajné zprávy, že česká policie migranty nutí svlékat se do naha.

"To je pravda. Musejí se svlékat. Zadržovaní musejí podle českého práva za pobyt v detenčním zařízení platit, proto u nich policie trapně důkladně hledá peníze. Podle mého názoru je to nelidské a ponižující," poznamenal Rozumek. Podle něj se nic nezmění, dokud bude ve funkci ministr vnitra Milan Chovanec.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků