Hlavní obsah

Česká batolata dostávají málo mléka, některá vůbec žádné

9. 5. 2015, 5:39
Právo, Václav Pergl

Strava téměř dvou třetin českých batolat (62 procent) vykazuje nedostatek vitamínu D. Na vině může být nedostatek mléka. Každé čtvrté dítě mezi druhým a třetím rokem života totiž vůbec žádné mléko nedostává, ukázala aktuální lékařská studie.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Přitom právě mléko může být ideálním zdrojem vitamínu D i vápníku. Potřebám batolat ale obyčejné mléko nestačí.

„V prvních tisíci dnech života mají děti výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky správně vybranému mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty – železo, vápník, vitamín D,“ sdělila Právu Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol v Praze a zástupkyně iniciativy 1000 dní.

Kravské mléko až ve třech letech

Přestože české matky patří ke světové špičce v délce kojení, jakmile začnou s příkrmy, zdroj mléka do jídelníčku svých dětí nezařazují v dostatečném množství. Přitom optimální přísun živin může dítěti zajistit batolecí mléko. Alespoň 330 ml denně.

Běžné kravské mléko by se v jídelníčku dítěte nemělo objevit dříve než mezi druhým a třetím rokem života. Obsahuje totiž příliš bílkovin a sodíku. Tyto živiny může dítě čerpat i z jiných zdrojů, například z masa. Proto odborníci doporučují zařazovat do jídelníčku mléko určené přímo batolatům.

Výsledky ukázaly, že je třeba zvážit doporučení k podávání vitamínu D, a to zvláště v zimním období
lékař Petr Tláskal

„Běžné kravské mléko se od batolecího výrazně liší. Kravské mléko není dostatečně bohaté na živiny, které dětem chybějí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléko,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

V 330 ml kravského mléka dítě přijme jen dvě procenta doporučené denní dávky vitamínu D, zatímco v batolecím mléku je to 90 procent.

Rozbor krve to potvrdil

Nedostatek vitamínu D potvrdila česká studie i díky laboratornímu rozboru krve sledovaných dětí ve věku 2 až 3 roky. Ukázalo se, že když dítě přijímá polovinu doporučené denní dávky vitamínu D, hladina tohoto vitamínu se v jeho krvi dlouhodobě snižuje. Kromě vitamínu D chybí batolatům ve stravě i vápník, s nedostatkem se potýká 36 procent dvou až tříletých dětí.

„Výsledky ukázaly, že je třeba zvážit doporučení k podávání vitamínu D, a to zvláště v zimním období, kdy si dítě nemůže vitamín vytvořit přirozeně díky slunečnímu záření,“ upozorňuje MUDr. Petr Tláskal, vedoucí studie Stav výživy a nutriční návyky dětí časného věku.

Batole potřebuje dvakrát více vitamínu D než dospělý. Jeho nedostatek může mít za následek zpomalení růstu, apatii, svalovou slabost nebo sklon k častějším respiračním chorobám. V případě dlouhodobého nedostatku může dojít až ke vzniku křivice.

Reklama

Související témata:

Výběr článků