Hlavní obsah

Češi se přestali bát. Počet nových pacientů s HIV je rekordní

3. 2. 2014, 15:53

Počet lidí nakažených virem HIV byl loni rekordní. Lékaři zaznamenali 235 nových případů a upozorňují, že počet nakažených může být výrazně vyšší. Oznámil to vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Rychlotest na HIV

Článek

Testy potvrdily nákazu u 211 mužů a 24 žen. Je to nejvíc od podzimu 1985, kdy se infekce v zemi začala sledovat. Devět osob v minulém roce AIDS připravila o život, dalších šest nakažených virem HIV zemřelo z jiných příčin.

Případů podle něj od roku 2002 každoročně přibývá. Zatímco tehdy laboratoř zaznamenala 50 nových případů, předloni jich bylo už 212 a loni ještě o 23 víc. „Za nárůstem počtu případů stojí především přenos mezi muži majícími sex s muži, na které připadá 76,6 procenta nových případů HIV. Podíl heterosexuálně přenesených infekcí činil loni 18,7 procenta a 2,6 procenta nových případů bylo zaznamenáno u injekčních uživatelů drog,“ uvedl Němeček. Ženy podle něj tvoří desetinu nově nakažených.

Od počátku sledování do konce loňského roku testy v Česku potvrdily vir HIV u celkem 2122 lidí – 1764 mužů a 358 žen. Nemoc AIDS propukla u 399 z nich. O život připravila 199 nemocných, tedy polovinu. Dalších 85 nakažených zemřelo z jiných příčin.

Léčba pouze prodlužuje život

I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, varující je prudký nárůst počtu pacientů. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.

Sexuální chování se navíc uvolnilo, vznikla řada erotických podniků. Díky moderní léčbě mohou žít pacienti výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když moderní terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí.

Vir HIV napadá v krvi a ve střevech lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Poté obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Anketa

Měli jste někdy nechráněný styk s osobou, kterou jste dostatečně neznali?
Ano
54,2 %
Ne
45,8 %
Celkem hlasovalo 7053 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků