Hlavní obsah

Baptisté definitivně odmítli peníze za církevní restituce

20. 4. 2013, 20:57 – Cheb

Bratrská jednota baptistů jako jediná z tuzemských církví definitivně odmítla církevní restituce. Už v únoru její zástupci oznámili, že se státem nepodepíšou smlouvu o finančním odškodnění. V sobotu rozhodnutí nepřijmout více než 200 milionů potvrdil sjezd, na který se do Chebu sjelo 64 delegátů, uvedla Česká televize. Peníze zůstanou státu.

Foto: Danish Ismail, Reuters

Ilustrační foto

Článek

"Nebudeme ani dodatečně podepisovat smlouvu se státem," řekl předseda výkonného výboru sboru Bratrské jednoty baptistů Milan Kern.

Baptisté, ke kterým se hlásí téměř 3000 lidí, mají podle státu nárok na 227 miliónů korun. Delegáti ale tvrdí, že částka je příliš vysoká. "Naši bratři, kteří zažili tu dobu, nevnímají, že by se, co se týká majetku, nějaké velké křivdy staly," řekl jeden z delegátů.

Všech 16 dalších církví už smlouvu se státem o finančních kompenzacích podepsalo.

Církve podle schváleného zákona od státu dostanou nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Stát naopak církvím postupně přestane hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně. Opozice zákon kritizuje a podala na něj stížnosti k Ústavnímu soudu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků